Monstera skvostná: Pokojová rostlina plná děr

Monstera

Nádherná, vytrvalá rostlina s působivými, velkými listy. To je monstera skvostná (Monstera deliciosa). V přírodě se vyskytuje v tropických lesích střední a jižní Ameriky. Pýchou tohoto neobvyklého druhu jsou velké listy o průměru až 60 cm. Monstera deliciosa také produkuje četné vzdušné kořeny, které dodávají rostlině její charakter a umožňují jí stoupat. Mladé listy jsou světle zelené, ale postupem času tmavnou a na jejich povrchu se objevují charakteristické zářezy a otvory.

Monstera kvete

Dospělá rostlina překvapí zajímavým kvetením. Produkuje krásné, nadýchané květenství obklopené krémovou hypofýzou. Rostlina také produkuje jedlé plody s kyselou příchutí ananasu, které se však u monstery jako pokojové rostliny vyskytují jen zřídka. Monstera deliciosa zaujme svou velikostí, exotickým vzhledem a navíc má nízké kultivační požadavky. Starší exempláře mohou dosáhnout výšky 300 cm, ale jejich růst je pomalý.

Monstera

Monstera: Foto Pixabay

Pěstování monstery

Monstera patří mezi nenáročné rostliny. Pěstovat ji tak může opravdu i začátečník. Pokud chcete, aby vám vykvetla, zajistěte jí teplotu asi 24 °C. V zimě její zálivku výrazně omezte. Tento druh netoleruje přebytečnou vodu, proto rostlinu zaléváme až po úplném zaschnutí substrátu. Monstera deliciosa je tropická rostlina a miluje vysokou vlhkost vzduchu. Listy vyžadují pravidelné kropení měkkou vodou. Listy je vhodné čas od času otřít vlhkým hadříkem, abyste z nich odstranili prach a podpořili jejich krásu.

Kde pěstovat?

Nejlepší půdou pro kultivaci je vzdušná, propustná, rašelinná půda. Místo by mělo být částečně zastíněné, protože monstera je citlivá na přímé sluneční světlo. Rostlinu přesazujte jednou ročně na jaře. U starších rostlin stačí vyměnit horní vrstvu zeminy. Pravidelně rostlinu hnojte živinami pro pokojové rostliny.

Monstera: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!