Množení jahodníku dělením: Vyžaduje to přesnost, výnos je vysoký

Jahodník

Nejjednodušším způsobem, jak množit jahodníky, je použít k tomu šlahounů rostliny. Avšak existuje i trochu jiný způsob, který lze také použít. Množení jahodníků dělením je možné, pokud rostlina vyprodukuje postranní korunu. Ta má stonek vysoký asi 0,8 cm (méně než jeden centimetr). Je silný a vedou z něj silné kořeny. Nevýhodou je, že jeho oddělení vyžaduje zručnost, přesnost a také trochu odbornosti. Neprovedete-li to správně, můžete zapříčinit úhyn mateřské rostliny.

Množení jahodníku dělením má výhody

Pokud se vám vše podaří tak, jak má, můžete získat novou rostlinu, která se velice rychle rozvíjí. Přesadit ji můžete na kterékoli vhodné místo. Je možné ji ještě rozdělit na více rostlinek, takže jedním dělením získáte velké množství rostlin, které se velice snadno rozvíjí. Víte, jak na to? Důležité je vědět, že jediný způsob, kdy je možné takto rostliny rozdělovat, je časně na jaře. Mělo by být chladno a vlhko.

Jahodník

Foto: Pixabay

Měkká půda je přítelem

Vlhké počasí je důležité z toho důvodu, že změkčí půdu. Abyste si pomohli, můžete zvolenou rostlinu pořádně zalít noc předtím, než se do dělení pustíte. Kromě toho, že se rostlina bude lépe odebírat, hydratujete také její kořeny. Zálivka je zapotřebí opravdu důkladná, do hloubky asi 15 cm. Základna rostliny je jasně viditelná nad povrchem půdy. Stonky si svažte k sobě provázkem, protože to zajisti snadnější manipulaci s odebíranou rostlinou.

Vymezte si okruh rostliny

Kolem rostliny si vyškrábejte kruh ve vzdálenosti asi 5 cm od rostliny. Bude vás vést při kopání. Ideální je použít čisté zahradní hladítko. Kopejte jím do hloubky 15 cm (zde končí kořeny jahodníku). Pomocí lopatky se můžete dostat pod kořenový bal jahodníku. Nyní je načase rostlinu vyjmout. Bude zapotřebí trochu hrubé síly a páčení. Buďte ale něžní, ať rostlinku neponičíte. Díru, která zůstala po vyjmutí rostliny, zahrňte zeminou.

Rozdělení jahodníku

Nově získaný jahodník je možné rozdělit na dvě rostlinky. Jednoduše prořízněte střed kořenového balu a oddělte dvě rostlinky od sebe. Měly by být přibližně stejně veliké. Jemným kartáčkem odstraňte zbytky zeminy z kořenů. Takto uvidíte jednotlivé kořeny. Každá polovina by měla mít 6 až 12 zdravých kořenů o průměru více než 1 cm. Menší kořeny nerozdělujte, protože by nemusely přežít. Z každé poloviny tak můžete získat až 6 dalších rostlinek!

Přesazení rostlin jahodníku

Když jste získali jednotlivé rostlinky, bude zapotřebí je už jen zakopat na určené místo. Díru, kterou si pro každou z rostlinek připravíte, udělejte jen o něco hlubší, než je kořenový bal. Každá koruna musí být asi 0,8 cm nad zemí. Kořeny vložte do jámy, přihrňte zeminou a lehce udusejte. V průběhu prvního roku rostlinky dobře zalévejte, protože vytváří nové kořeny. Před kolísáním teploty je chraňte pěticentimetrovou vrstvou mulče (seno, sláma). Na plody si počkáte do příští sezóny.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/strawberry-plant-propagation/

https://www.rostlinky.cz/blog/rozmnozovani-jahod.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!