Milují líné zahradníky aneb málo známé nenáročné pokojovky

Každý milovník pokojovek nejvíce bojuje se zálivkou. A právě proto se seznamte se třemi pokojovými rostlinami, u kterých opravdu není třeba to přehánět s péčí. Zatímco cykas zavinutý a nolina se spokojí jen s občasnou zálivkou, takový atraktivní šáchor střídavolistý zase vodu miluje a nevadí mu ani nadbytek.

Sloní noha a co byste měli vědět

Pamatujte si, že listy mohou být opravdu dlouhé– zejména u mladých rostlin. I malá rostlinka se může pyšnit až metr a půl dlouhými listy, takže se sloní nohu alias již zmíněnou nolinu vyplatí pěstovat někde na vyvýšeném místě.

Domovinou této krásky je Mexiko, což znamená že jí polopouštní podmínky opravdu po všech stránkách vyloženě svědčí. Substrát udržujte mírně vlhký, v žádném případě nenechte v misce stát vodu. Myslete také na to, že od jara do podzimu dochází k aktivním přírůstkům. Zalévejte ji tedy co nejvíce.  A také čím více lístků rostlina má, tím vydatnější zálivku uvítá.

Foto: Pixabay

Jako prevenci přemokření ji vždy sázejte do substrátu s příměsí písku. Sázejte jí nejlépe do starého dobrého hliněného květináče a čas od času přihnojte. Přesazování jí příliš nesvědčí, postačí tedy jen jednou za dva až tři roky.

Péče o šáchor je opravdu snadná

Původně pochází z Madagaskaru. Jeho stonky jsou atraktivní zejména proto, že tvoří jakési deštníčky. A pokud se o něj budete dobře starat, objeví se v jejich středu i drobné zelené květy.

Tento krasavec potřebuje světlé a vzdušné místo, a to nejlépe s teplotou okolo 25 °C. V zimě je naštěstí o něco nenáročnější, tehdy toleruje pokles k 15 °C. Dopřejte mu také každoroční přesazování a to tak, že do zahradní zeminy přimícháte jíl nebo betonit.

Foto: Pixabay

Během přesazováním šáchor můžete snadno rozmnožit dělením trsů, výhonek lze také ponořit do sklenice – ovšem pozor. aby se mohly vyvinout kořínky, udělejte to vždy stéblem nahoru. Kořínky se poté objeví v místech, kde byste to nečekali. A stejně lze pěstovat i další oblíbené a dekorativní druhy šáchoru.

Vsadit můžete i na cykas

Pochází z dob dinosaurů a je opravdu nenáročný. A toho totiž po všech stránkách opravdu hodně. Snese i květináč nebo nedostatek vody. Šance na jeho umoření špatnou péčí je tedy skoro mizivá.

Cykas potřebuje pro svůj spokojený růst především co nejmenší květináč, i když to vypadá jako paradox. Když mu totiž poskytnete místa moc, jeho vývoj se zastaví.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://ceskykutil.cz/clanek-27594-nenarocne-pokojove-kvetiny-pro-zacatecniky, https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/315342/10-pokojovych-kvetin-ktere-preziji-vsechno-i-vasi-peci.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)