Měsíční jahody: Sázka na spousty plodů

Měsíční jahody

Měsíční jahody jsou plody, které jsou o něco větší, než lesní jahody. Mají sladkou chuť a výrazné aroma. Pěstují se většinou tam, kde na ně není příliš mnoho místa – jsou například oblíbenou balkónovou plodinou. Tyto jahody mají nevýhodu malých plodů. Jejich výhodou je ale to, že zase plodí téměř celý rok. Každý měsíc se můžete těšit na nové plody – odtud název měsíční jahody. Jednou z nejznámějších odrůd je Rujana.

Kdy vyset semínka?

Pokud se rozhodnete pěstovat si vlastní jahody ze semínek, ideální dobou k jejich vysetí je březen. Pokud zasadíte měsíční jahody na začátku března, pak již v červnu můžete mít první plody. Avšak semínka můžete zasadit i později, jen si na první úrodu počkáte do příštího roku. Semena klíčí při teplotě 18-20 °C. Půda by měla být odlehčená pískem – do nádoby ji nejprve nasypte, upěchujte a vysejte semena. Ta potom jen přes síto zasypte vrstvou lehké zeminy. Poté na ně dejte staré noviny a lehce zalijte. Pravidelně přihnojujte a v prvních dnech jen lehce roste odstátou vodou. Rostlinky potřebují dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření.

Přesazování

Když semínka začnou klíčit, odstraňte papír a přesaďte je, když mají dva až tři listy.

Měsíční jahody

Zálivka

Měsíční jahody potřebují pravidelnou a pozvolnou zálivku. To znamená, že v truhlíku nesmí stát voda. V létě použijte rozprašovač. Abyste si usnadnili práci, použijte samozavlažovací truhlíky. Zvolit můžete ale jakékoli jiné nádoby – od keramických až po závěsné lehké truhlíky.

Známé odrůdy

Nejznámější odrůdou je Rujana. Její plody jsou velmi blízké sladkým lesním jahodám. Větší plody než Rujana vám přinese odrůda Temptation. V dnešní době už ale můžete koupit také rostliny, které ponesou žluté jahody. Této odrůdě se říká Yellow wonder. Chuť těchto plodů je velmi aromatická.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!