Měsíční jahody

Měsíční jahody: Sázka na spousty plodů

Měsíční jahody jsou plody, které jsou o něco větší, než lesní jahody. Mají sladkou chuť a výrazné aroma. Pěstují se většinou tam, kde na ně není příliš mnoho místa – jsou například oblíbenou balkónovou plodinou. Tyto jahody mají nevýhodu malých plodů. Jejich výhodou je ale to, že zase plodí téměř celý rok. Každý měsíc se můžete těšit na nové plody – odtud název měsíční jahody. Jednou z nejznámějších odrůd je Rujana.

Kdy vyset semínka?

Pokud se rozhodnete pěstovat si vlastní jahody ze semínek, ideální dobou k jejich vysetí je březen. Pokud zasadíte měsíční jahody na začátku března, pak již v červnu můžete mít první plody. Avšak semínka můžete zasadit i později, jen si na první úrodu počkáte do příštího roku. Semena klíčí při teplotě 18-20 °C. Půda by měla být odlehčená pískem – do nádoby ji nejprve nasypte, upěchujte a vysejte semena. Ta potom jen přes síto zasypte vrstvou lehké zeminy. Poté na ně dejte staré noviny a lehce zalijte. Pravidelně přihnojujte a v prvních dnech jen lehce roste odstátou vodou. Rostlinky potřebují dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření.

Přesazování

Když semínka začnou klíčit, odstraňte papír a přesaďte je, když mají dva až tři listy.

Měsíční jahody

Zálivka

Měsíční jahody potřebují pravidelnou a pozvolnou zálivku. To znamená, že v truhlíku nesmí stát voda. V létě použijte rozprašovač. Abyste si usnadnili práci, použijte samozavlažovací truhlíky. Zvolit můžete ale jakékoli jiné nádoby – od keramických až po závěsné lehké truhlíky.

Známé odrůdy

Nejznámější odrůdou je Rujana. Její plody jsou velmi blízké sladkým lesním jahodám. Větší plody než Rujana vám přinese odrůda Temptation. V dnešní době už ale můžete koupit také rostliny, které ponesou žluté jahody. Této odrůdě se říká Yellow wonder. Chuť těchto plodů je velmi aromatická.

nasezahrada@centrum.cz'

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *