foto petrklíč prvosenka pixabay

Mazaná strategie přežití může petrklíče v budoucnosti zahubit – zabraňte tomu díky svému fotoaparátu

Chcete pomoci naší přírodě? Vezměte si fotoaparát a dokumentujte na procházce petrklíče. Jde o jejich přežití, nepřeháníme. Kdo by neznal prvosenku jarní (Primula veris), jejíž žluté kvítky se vždy na sněhu objevují jako první. Lidově se jí říká též petrklíč, bukvice bílá ale i bylina sv. Petra. Je to spíše drobnější, ovšem vytrvalá bylina a patří do čeledi prvosenkovitých (Primulaceae).

Jak na celé „počítání?“ Stačí jenom fotka

V naší přírodě jí však ubývá a jak se zdá, nejde jen o problém ČR. Vědci se této záhadě snaží přijít na kloub, a proto prosí o pomoc i veřejnost. Právě díky vašim fotografiím tak zhodnotí dopady změn v naší krajině na celkovou biodiverzitu. A nejen to. Jde o mezinárodní aktivitu, o níž jako první informoval Botanický ústav Akademie věd ČR (AV) prostřednictvím Miroslavy Dvořákové.

Jakmile v přírodě drobný květ prvosenky potkáte, vyfoťte ho. Vědcům ho pak stačí zaslat prostřednictvím webové stránky, kde upřesníte rovněž místo nálezu a počet rostlin v lokalitě (v případě většího množství stačí alespoň odhad).

Foto: Pixabay

Proč je fotografie tak důležitá?

A jakmile petrklíče odvetou, vše se zanalyzuje a vyhodnotí. A proč se vlastně petrklíče počítají? Jen o jejich počet nejde. Ve hře je totiž i typ jejich květu. Existují hned dva:

  • typ S s krátkou čnělkou
  • typ L s čnělkou dlouhou

Rostliny si je opatřily proto, aby se zabránilo samoopylení. Takže má-li být celý proces úspěšný, musí se pyl přenést z jedné formy květu na druhou. Začne-li tedy v budoucnu některý typ květů převažovat, byl by to pro tuto krásnou květinu velký problém. A podle některých dat se toto už leckde děje. Svou fotodokumentací tak můžete přežití petrklíčů výrazně napomoci.

A pokud by vás zajímal odkaz na stránky celého projektu, jděte na https://nurmenukk.ee/cs. Tady se dozvíte více.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/vedci-vyzvali-verejnost-ke-zkoumani-petrklicu.A210401_205832_ln_veda_ape

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *