Máte na zahradě limonku? Bez nůžek se k ní nepřibližujte

Možná ji znáte spíše jako statici, ale to nic nemění na tom, že je limonka velmi oblíbenou květinou nejenom do suchých vazeb. V obchodech ji můžete sehnat pod názvem Limonium sinuatum. V zemi svého původu je to víceletá rostlina, u nás však obvykle nepřežije zimu.

A odkud vlastně pochází? Úplně přesně to nevíme – odněkud ze středomoří. Může se chlubit stonky, dorůstajícími do výšky 40-60 centimetrů a přízemní růžicí listů. Ovšem nejvíce váš uchvátí její květy. Vypadají zajímavě – jsou totiž nahloučeny ve vijanech a na rostlině se objevují celé tři měsíce – od konce začátku června až do konce srpna. Ovšem pokud je podzim mírný a bez dlouhotrvajících srážek, pak vás potěší klidně i do listopadu.

Limonka se libuje hlavně v odstínech modré

Modrá a fialová – to jsou její oblíbené barvy. Ale seženete ji i ve žluté, růžové, vínové a bílé. Na zahradě jí bude vyhovovat hodně slunečné stanoviště. Na zeminu není náročná, bude jí vyhovovat spíše chudší substrát s příměsí písku.

Po výsevu je její růst pomalý a malé semenáčky nesmí nikdy vyschnout. I proto si limonku většina z nás mnohem raději zakoupí již jako hotovou sazeničku. Přihnojování nepotřebuje. Ovšem na mráz je citlivá. První podzimní mrazíky ještě snese, pokud si na ni vzpomenete a ochráníte ji před nimi třeba netkanou textilií, později však umírá. Ovšem v teplých polohách a s dobrou ochranou z chvojí může přežít i do další roku.

Při trhání květů buďte opatrní

Tedy abychom byli přesní, trhat se je nesnažte. Jde to poměrně těžko a limonky navíc velmi mělce koření, takže je z podloží snadno vytrhnete. Vezměte si k ruce raději nůžky. A pokud máte na zahradě místa málo, vsaďte na její modrou odrůdu. Modrá barva je totiž mezi květinami v suchých vazbách velmi vzácná.

Květy k sušení zavěste na dobře větraném místě a to nejlépe do papírového kornoutu. Dobře usušená limonka vydrží krásná po celou zimu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)