Máslová dýně, špagetová dýně a další druhy

Dýně patří mezi nejoblíbenější plodiny, které si najdou místo fakticky na každé zahradě. Není se čemu divit. Vždyť se jedná o z pohledu pěstování jednoduché plodiny vyrůstající ze sazeničky i ze semínka. V kuchyni si najdou využití fakticky při přípravě jakýchkoli pokrmů. Vynikající je především polévka z dýně Hokkaido anebo pečené dýně či zavařované plody této rostliny. My se v následujícím textu zaměříme na nejznámější druhy dýní, které jsou u našich pěstitelů nejoblíbenější. Soustředit se nebudete na okrasné dýně, ale na ty jedlé.

Nejvíce plodící špagetová dýně

Chcete-li vsadit na nejvíce plodnou dýni, která dokáže nabídnout plody okolo hmotnosti až 3 kg, vyplatí se špagetová dýně. Vyznačuje se kulovitým oválným tvarem a žlutooranžovou barvou. Postupem času, když dozrává, dochází ke ztvrdnutí slupky. Uvnitř se nachází chuťově vynikající vláknitá dužnina, která se nápadně podobá špagetám. Po tepelné úpravě takto i chutná a dá se použít i jako alternace nudlí do polévky. Vynikající je především kultivar Stripetti F1.

IMAG0119Špagetová dýně

Muškátová a máslová dýně

Hledáte-li dýni, která je typická poměrně kyprými tvary podobnými těm barokním, vyplatí se muškátová dýně. U nás si ale své místo najde pouze ve sklenících a na slunných místech. Potřebuje totiž obrovské množství tepla. Velmi oblíbená je máslová dýně. Její náročnost z pohledu potřeby tepla je ale také vysoká. Uvnitř plodů najdeme pouze kvalitní dužninu a fakticky se nesetkáme s peckami, které jsou jinak pro dýně typické.

IMAG0120Máslová dýně

Oblíbené červené a zelené Hokkaido

U nás je bezesporu nejoblíbenější dýně Hokkaido. Kaštanová dýně, jak je mnohdy také označována, je typická vysoce kvalitními plody o hmotnosti okolo 2 kg. Vybírat si lze ze dvou hlavních odrůd, a to červené Hokkaido a zelené Hokkaido. U zeleného kultivaru jsou plody poněkud těžší a váží až okolo 3 kilogramů. Dříve jedna rostlina vynesla jen jeden plod. U kultivarů F1 se ale setkáme s více dýněmi.

IMAG0122

Dýně Hokaido

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.