Mangold a jeho pěstování

Máte rádi špenát? Pokud ano, tak rozhodně stojí zato si jej vysadit na vlastní zahradě. V případě, že špenát milujete a chcete si jej dopřávat mnohem častěji, pak je ideální mangold! Tato rostlina je z hlediska chuti a celkového vzhledu na talíři úplně stejná, jako je tomu u špenátu, nicméně jedná se o jednoletou plodinu, která nabízí sklizeň mnohokrát v průběhu roku na rozdíl od klasického špenátu. Ten se vždy sklidí jednorázově a pak je třeba zasadit nový a čekat dlouho na to, až opět vyroste a bude možné jej sklidit! Představme si tedy mangold a podívejme se na jeho pěstování.

Mangold se představuje

Mangold je prastarou rostlinou, kterou pěstovali již starověcí Egypťané. Už i oni si uvědomovali vysoký obsah vitamínů u mangoldu a znali jeho skvělou chuť. Mangold má několik málo kultivarů, které si můžete zasadit. Základní odrůdou je kultivar Lucculus disponující bílými řapíky. Zasadit ale můžete klidně i odrůdu Rhubarb Chard, která má řapíky červené. Tyto odrůdy se pěstují spíše pro řapíky nahrazující chřest. Pokud chcete zmiňovaný mangold jako špenát, pak je ideální odrůda Perpetual Spinach mající velmi silné listy.

Pěstování mangoldu

Pokud budete chtít pěstovat mangold, pak klidně můžete i v případě, že nejste zkušení zahradníci. Mangold je absolutně nenáročný. Vysadit jej můžete jak brzy zjara do pařeniště či skleníku, tak i na počátku dubna přímo do půdy. Zhruba za tři týdny až za měsíc budete moci mangold částečně sklízet. Ideální je mangold zasadit do polostínu. Ideální je také půda bohatá na živiny.

Sklizeň mangoldu

mangold3

Sklizeň mangoldu a choroby

Mangold listový je třeba sklidit, až bude mít listy o délce zhruba 20 až 30 centimetrů. Pak je pouze ustřihnete u země a necháte rostlinu dále růst. Opět obraší a za několik dní budete sklízet znovu. Sklizeň končí někdy v říjnu, kdy již listy porostou značně pomalu. Na choroby mangold vesměs netrpí. Přirozenými škůdci mohou být pouze mšice, které ovšem zlikvidujete mýdlovou vodou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.