Jak vybrat kámen na grilování

Grilovací sezóna je v plném proudu. Velké oblibě se těší kameny na grilování, které dokáží udržet vysoké teploty, nahřejí se rovnoměrně o celé ploše a výborně se udržují. Grilování na těchto kamenech je zdravější, protože jídlo není vystaveno kouři, tuk neodkapává a nepřepaluje se, a proto obsahuje méně karcinogenních látek než při grilování na roštu. Přečtěte si, jaké jsou výhody těchto kamenů a který typ kamene si vybrat.

Kameny na grilování

Kámen na grilování má několik výhod. Grilování na kameni je zdravé, zajímavé a velmi jednoduché, což ocení zejména začátečníci v grilování. Maso nebudete mít ani nedopečené, ani přesušené, ale bude šťavnaté, protože všechna šťáva v něm zůstane, a tak nedojde k přepalování tuků. Nehrozí vám ani riziko, že by maso propadlo přes mřížku do ohně. Na trhu si můžete vybrat ze dvou typů kamenů, a to žulového a lávového. Kvalitou jsou srovnatelné, rozdíl je v ceně. Lávové kameny na grilování jsou však o polovinu dražší.

Žulové grilovací kameny

Chcete-li si na grilování pořídit právě žulový kámen, vyberte si ten, který je vyroben z české žuly. Tyto kameny bývají v jemné a střední zrnitosti zhruba tři centimetry silné. Jsou stabilní a odolné. Při grilování se však na kameni mohou objevovat drobné prasklinky a trhlinky. Nemusíte mít strach, kameny se tímto neznehodnocují a na životnost kamene to nemá vliv. Vydrží vám a nerozpadne se. Grilované pokrmy připravené na žulovém kameni budou zdravé a jejich příprava bude rychlá.

Lávový kámen na grilování

Uvažujete-li o koupi lávového kamene na grilování, doporučujeme ty, které jsou k nám dováženy z Itálie a pochází ze sopečné činnosti Vesuvu. Budete si ale muset připlatit. Cena se pohybuje od 1 500 Kč a výše. Oproti žulovým kamenům mají lávové kameny na grilování jemnější strukturu. Velmi dobře se dokáží vypořádat s opakovaným zahříváním a ochlazováním. Lávové grilovací kameny obvykle nepraskají. A pokud už prasknou, což se opravdu často nestává, prasklinky jsou velmi jemné.

Grilování kukuřice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.