Mandloň trojlaločná: nejkrásnější kvetoucí dřevina

Mandloň

Mandloň trojlaločná (Prunus triloba) pochází původem z oblasti Číny a Koreje. Náleží do čeledi Rosaceae a je to nádherný kvetoucí zahradní keř. I když se vám nepodaří vypěstovat si vlastní mandle, můžete se těšit z úžasných květů této dřeviny. Ty totiž pokrývají hustě celé větve. Listy mají svůj typický tvar, díky kterému získala mandloň své druhové jméno. Jsou eliptické a tvořeny jsou třemi laloky. Mandloň může být vysoká okolo dvou metrů, u nás je ale mnohem oblíbenější ve formě malých stromů.

Nádherné květy mandloně

Zajímavostí je, že květy se objevují ještě před listy a jsou velice nápadné. Na začátku mají růžovou barvu, postupně se však zbarvují do světlejších odstínů růžové, až jsou nakonec bílé. Mandloň kvete asi měsíc – od poloviny března do poloviny dubna. Někdy se toto období protáhne až do začátku května. V létě se z nich vytvoří pupeny, které se ale dále vyvíjí až napřesrok. Podmínkou pro úspěšné pěstování je úrodná půda, která dobře odvádí vodu. Mandloň není příliš jednoduchá na pěstování, protože je citlivá na teplotu a náročná na půdní podmínky.

Mandloň

Foto: Pixabay

Kde ji pěstovat?

Mandloň miluje slunná stanoviště. Zároveň je ale dobré, když ji chráníme před větrem. Pokud na jaře hrozí mrazíky, je dobré ji chránit (obalit netkanou textilií nebo přenést dovnitř, pokud ji pěstujete v nádobě). Na jaře v průběhu kvetení je vhodné přidat rostlině hnojivo pro kvetoucí rostliny a v létě hnojení opakujeme.

Prořezávání

Jakmile rostlina odkvete, je zapotřebí oříznout její výhonky od dvě třetiny délky. Starší výhonky můžete zkrátit ještě více. Díky takovému řezu docílíte toho, že vaše rostlina napřesrok zase bohatě pokvete.

Plody

Pokud chcete pěstovat mandloň pro její plody – jedny z nejznámějších oříšků – měli byste zvolit jinou odrůdu. Mandloň trojlaločnou pěstujeme jako okrasnou dřevinu, která vyniká jako solitér. Holé větvičky této rostliny můžete dát do vázy s vodou a trochou soli – asi po 10 dnech vykvete. Plodí jen velice zřídka a jejími plody jsou červené a ochlupené peckovice.

Zdroj: https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/krzewy/9799-migdalek-trojklapowy

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!