Máme se bát? Voskovaná rajčata v supermarketech jsou běžná

Rajčata

Šíření hoaxu, tedy poplašných zpráv ej dnes na běžném pořádku a denně se můžeme setkat se spoustou z nich. Bohužel. Jednou z nejrozšířenějších falešných zpráv je ta, že vosk na povrchu kupovaných rajčat mlže nějakým způsobem škodit lidskému zdraví. Když se podíváte na rajčata, jež supermarkety běžně ve svých nabídkách mají, zjistíte, že se jejich povrch nápadně leskne. Jasně, aby ne, vždyť zákazník vybírá očima. Rajčata jsou navoskovaná.    

Proč se vosk využívá?

Důvod je velmi jednoduchý a prostý. Vosky se aplikují na povrch plodů, aby je dokonale chránily. Jednak tak nebudou odcházet voňavé látky a jednak se nebude tolik odpařovat voda. Tím pádem budou rajčata méně náchylná k bakteriálním infekcím, jež je znehodnocují.

Vosk nemůže na rajčatech ublížit

V souvislosti s voskem se skloňuje situace, kdy se na jablkách po omytí objevily bílé skvrny. Ty měly údajně dokazovat použití škodlivých chemických látek, které by mohly být pro lidi nebezpečné. Není to pravda. Jednalo se pouze o ošetření voskem, který je dle analýz Státní zemědělské a potravinářské inspekce poživatelný a naprosto nezávadný.  

RajčataFoto: Pixabay

Vosk naším tělem projde bez problémů

Lidský organismus jej nestráví, přesto jím projde. Na internetu je spousta návodů, jak vosk odstranit.Řídit se jimi nemusíte, jelikož vosk může na rajčatech zůstat. Když už jej budete chtít mermomocí odstranit, stačí rajčata vykoupat ve směsi citronové šťávy a jedlé sody. Doporučuje se omytí v horké vodě a poté ve studené tekoucí vodě.

Spousta nesmyslů, jež kolují internetem

Mimo jiné třeba hoax pojednávající o tom, že jsou rajčata voskována prostřednictvím petrolej a směs je obohacena o mýdlo. Také se psalo o umělých dozrávacích komorách a další nesmysly. Mimo jiné bylo možné najít informace i o chemickém dobarvování plodů vstříknutím nějaké barvy. Dozrávání skutečně probíhá, nicméně ve fyziologicky přirozených podmínkách.

Zdroje info: Autor, https://www.cz-test.cz/clanek/pozor-na-rajcata-naockovana-jedy-aneb-nenechte-se-strhnout-jedovatymi-myty

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.