Lýkovec jedovatý a zásady jeho pěstování

Lýkovec

Lýkovec jedovatý označovaný latinsky jako Daphne mezereum představuje nízký keř, který dosahuje výšky maximálně okolo 50 cm. Jen málokdy se setkáme s tím, že bychom našli vzrostlý exemplář, který bude vysoký i 1 metr. Při vhodném osvětlení dosáhnete u lýkovce kompaktního tvaru. Vytvoří jej větve, na nichž se nachází podlouhlejší listy vejčitého až kopinatého tvaru mající lehce našedlou barvu. Jejich délka se pohybuje okolo 6 cm. Na konci větviček se objevují růžové silně vonné květy, které pak přecházejí v plody podobné bobulím, nicméně z morfologického pohledu se jedná o peckovice. Lýkovec roste u nás, nicméně najdeme jej i po celé Evropě až po východní Asii.

Zásady pěstování lýkovce

Velkou devízou lýkovce v našich podmínkách je absence jakékoli ochrany proti mrazu. Určitě rostlinu nijak neseřezávejte. V případě ulomení větve se pouze začistí poškozené místo. Stanoviště je ideální pohostinné mezi jarními typy květin, jako jsou prvosenky, bledule, talovíny, krokusy a další. Důležitá je stále vlhkost, nikoli však přemokřenou prostředí. Půda by měla být cca neutrální. Není od věci k rostlinám čas od času přidat trochu kompostu.

Výsadba lýkovce jedovatého

Sazenice pocházející z kontejnerů lze vysadit kdykoli dle vlastní libosti. Jako ideální se ale samozřejmě jeví podzimní období. Pozor je třeba dát na to, kam lýkovec vysazujete. Jakékoli jeho další přesazování je značně problematické. Nesmí jej omezovat ani nijak zastiňovat rostliny v okolí. Po vysazení je nutné rostlinu pravidelně zalévat, aby byla ve vlhku. Půdu okolo sazenic musíme pravidelně proplévat.

A co množení lýkovce?

Optimální množení nabízí především klasický výsev lýkovce. Vyžaduje ale značné množství trpělivosti. Již zralé zabarvené plody vyséváme v létě do kontejneru zhruba do hloubky 1 cm, a to po několika kusech. Substrátem by měla být rašelina s příměsí písku. Vyhnojeného kompostu není zapotřebí. Mladé rostliny by se měly objevit na jaře následujícího roku. Když už mají semenáčky zhruba od 5 do 10 cm, můžeme je přesadit do větších kontejnerů. Vypěstování kvalitních sezenic potrvá zhruba po dobu 3 let.

Lýkovec jedovatý,Lýkovec vonný,Lýkovec pěstování,Lýkovec obecný,Lýkovec prodej,Daphne lýkovec

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.