Listí ze stromů: do kompostu nebo spálit? Krátký průvodce

Listí

Podzim je období, kdy stromy ztrácí své listy. Protože jich může být opravdu hodně, spousta zahradníků se ptá co s nimi? Nejednoho přitom napadne přidat listí do kompostu nebo je po vysušení spálit. Jaká je správná varianta? Záleží to hodně na stavu listů… V každém případě je dobré, listy odstranit. Pokud zůstanou ležet na trávníku, dochází k blokování slunečního světla a vzduchu. díky tomu mohou vznikat onemocnění trávníku.

Mulčování listů

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zpracovat listy, je jejich mulčování. Stačí je co nejvíce rozdrtit (například sekačkou na trávu a ideálně ihned poté, co opadají). Takovýto mulč můžete použít na různé rostliny včetně trávníku. Pokud jsou listy nasekané nadrobno a příliš se nehromadí, trávník neudusí. Takovýto listový mulč se sám rozpadne, takže jej nemusíte po sezóně shrabávat. Navíc poslouží jako hnojivo, a dokonce pomůže potlačit růst plevele.

Spadané listí

Foto: Pixabay

Do kompostu

Listy se rozkládají poměrně dlouho. Proto je dobré je před přidáním do kompostu rozdrtit nebo nasekat na co nejmenší kousky. Další možností je přidat do kompostu urychlovač nebo zdroj dusíku, které zajišťují rychlejší rozklad. Ideální je přidat například jeden díl hnoje (kostní moučky) na pět dílů listů.

Hrabání

Pokud je v listech přítomná choroba (což je časté zejména u ovocných stromů), která by mohla přežít zimu, nejsou listy vhodné ani do kompostu, ani jako mulč. V takovém případě by totiž mohlo dojít k infikování rostlin. Tyto listy tedy shrabeme na hromadu. Poté je balíme do pytlů na zahradní odpad a odvezeme do sběrného dvora. Někteří zahradníci vysušené listy pálí. V takovém případě počkejte na počasí, kdy není příliš horko a nefouká vítr. Listy by neměly být ošetřeny chemickými látkami.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/ktere-listi-mulcovat-a-kompostovat-a-ktere-radeji-spalit-20210921.html

https://www.thespruce.com/best-way-get-rid-of-leaves-2152746

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!