Limetka a citron

Limetka vs. citron: Vcelku rovný souboj

Patříte mezi tradiční zastánce citronu, nebo máte raději limetky? Možná ve vás stále zůstalo právě tradiční využívání citrónu, vždyť limetky přišly mnohem později. Z hlediska svého využití fakticky jde o identické ovoce, nicméně v mnoha ohledech se liší. Právě proto se v následujících řádcích na porovnání obou plodů zaměříme podrobněji. Třeba se i vy nakonec rozhodnete, že své zvyky změníte, nebo naopak nikoliv.

Vzhledové odlišnosti

Na první pohled se podobají, jelikož mají kůru a uvnitř dužninu. Citron je typický jak žlutou kůrou, tak i dužnino. U limetky jde o čistě zelenou barvu. Z pohledu velikosti vede jednoznačně citron. Z drtivé většiny bývají jeho plody větší. Někdy i vcelku markantně. Dužnina je ovšem mnohem pevnější u limetek. Z pohledu kyselosti nejspíše vede citron, nicméně limetka má ještě mimo ji specifické výrazné aroma.  

Citron

Vitamíny a minerální látky

Obojí dvojí ovoce je napěchováno vitamínem C. Citron je ovšem ve vedení. Na 100 g váhy obsahují celkem 53 gm. U limetky činí tato hodnota na stejné množství plodu jenom 29 mg. Jinak citron obsahuje také větší porci kyseliny listové a draslíku. V čem je tedy limetka lepší než citron? V množství vitamínu A, toho obsahuje více.

Limetka

Spousta velmi podobných vlastností…

Oba druhy tropického ovoce obsahují mimo vitamínů A a C také spousty živin. Mimo jiné obsahují i flavonoidy majícími protirakovinné účinky. Tradičně se tyto citrusy využívají také při detoxikaci těla. Odplavení toxinů je s nimi skutečně snazší.

Jak vidno, vítěze jsme v našem srovnání pravděpodobně nenašli. Optimální je nákup obou druhů ovoce sem tam prostřídat. Ostatně svoji roli bude hrát také cena. Při pohledu na ni zjistíte, že citrony jsou poněkud levnější. Tedy v případě, že nezvolíte bio formu, jež se cenově vyšplhá o něco výše.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *