Levandule proti mšicím: zbavte se jich ekologicky a přitom levně

Levandule

Jedním ze způsobů, jak můžete vyzrát na mšice, je pěstování levandule. Zatímco nám tato malá fialová kytička voní, mšice její vůni nenávidí. Místům, kde je levandule, se mšice záměrně vyhýbají. Abyste ale nemuseli pěstovat levandule kolem všech rostlin, které jsou v ohrožení, můžete si z levandule vyrobit účinný postřik. Ten je jednoduchý a přitom neškodí životnímu prostředí. Kromě toho vám může posloužit i na provonění domácnosti.

Postřik z levandule

Levandule obvykle kvetou až v půlce léta, což může být jistou nevýhodou. Svůj postřik totiž nemáte k ruce dříve. Vyrobený postřik ale vydrží poměrně dlouho. Až bude levandule v rozkvětu, natrhejte jí dvě hrsti. Smíchejte ji s litrem vody a přiveďte k varu. Odstavte a přikryté nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Poté přelijte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na rostliny, které chcete ochránit před mšicemi.

Mšice
Foto: Unsplash

Olej z levandule

Pokud nemáte k dispozici dostatečné množství levandulových květů, můžete proti mšicím zakročit i jinak. Kupte si esenciální olej z levandule a pár kapek vmíchejte do vody. Tou budete postřikovat své rostliny stejně, jako byste to dělali s postřikem ze „skutečné“ levandule. Postřik pravidelně opakujte, protože vůně levandule může časem vyprchat. Postřik z levandule není toxický ani pro lidi, ani pro domácí mazlíčky. Navíc může být velmi účinný, pokud jej budete aplikovat opakovaně.

Provonění domácnosti

Levandulový olej neodrazuje pouze mšice. Účinný je na některý jiný hmyz. Proto není od věci, vysadit si levanduli také v blízkosti zahradního posezení nebo na balkoně.  Při použití v olejovém difuzéru můžete zabít dvě mouchy jednou ranou: zbavíte se obtížného hmyzu a příjemně provoníte svou domácnost. Podobně účinné může být i rozptylování esenciálního oleje ve vzduchu. A to jak kolem zahrady tak také v domácnosti.

Vonné koule prodlouží účinnost postřiku

Levandulový postřik můžete aplikovat i na kuličky z vaty nebo bavlny. Poté je zavěsíte přímo na rostliny nebo v jejich blízkosti. To by mělo zajistit delší účinnosti levandulového postřiku a odpuzení mšic od vašich rostlin. Tyto koule je třeba čas od času obměňovat nebo znovu namáčet do levandulového postřiku (či esenciálního oleje).

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/msice-levandule-30000701.html

https://www.researchgate.net/publication/363506103_A_Way_to_Apply_Lavender_Oil_against_Aphids

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!