Lahodné pesto z medvědího česneku, které si můžete vychutnat k obědu, ale i ke svačině

Medvědí česnek patří mezi první jarní bylinky, které dodají tělu mnoho vitamínů, ale také energie. Bohužel však jemně štiplavou a lahodnou chuť divokého česneku si můžeme vychutnávat pouze několik týdnů v roce, proto bychom si jej měli co nejvíce užít. Tedy pokud ho máte rádi. Kde česnek sbírat, co obsahuje a jak připravit lahodné pesto?

Kde najdeme medvědí česnek?

Sezona medvědího česneku je již v plném proudu, a tak nemeškejte a vyrazte na něj do lesa. Nejčastěji ho potkáte na vlhkých místech poblíž řek či potoků v listnatých lesích. Pozor si však dávejte na chráněné krajinné oblasti, kde se česnek trhat nesmí. Také dbejte zvýšené opatrnosti při samotném sběru, neboť hrozí záměna s konvalinkou a ocúnem. Při sběru myslete na to, že česnekové listy rostou samostatně z půdy a ve velkých skupinách.

Medvědí česnek
Foto: Pixabay

Co nám česnek může nabídnout?

Medvědí česnek obsahuje vitamin C, B a A, ale také organické sloučeniny, železo, zinek, vápník a alicin. Zmíněný alicin je účinným prostředkem proti herpes virům bojuje proti bakteriím, například rodu Streptococcus, který trápí mnoho lidí. Má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, zvyšuje imunitní systém, pomáhá při chřipce i nachlazení. 

Recept na pesto z medvědího česneku

Na pesto z medvědího česneku si připravte tyto suroviny:

  • 70 gramů parmazánu
  • ½ lžičky soli
  • 5 lžic piniových, vlašských či lískových ořechů
  • 100 mililitrů olivového oleje
  • 120 gramů listů medvědího česneku

Postup je velice jednoduchý. Ze všeho nejdříve opláchněte listy, osušte je a umístěte do mixéru. Dále k česneku přidejte ořechy dle vaší chutí. Pokud chcete chuť ořechů v pestu zvýraznit, můžete je na pánvi opražit. Vynikající jsou vlašské a pinové v poměru 1:1. Poté přidejte nastrouhaný parmazán, sůl a promixujte. 

Následně postupně přilévejte olej a mixujte. Hotové pesto skladujte v dobře vymytých a vyvařených zavařovacích sklenicích a uložte je nejlépe do lednice. Tam vám vydrží klidně i dva měsíce. Pokud pomineme ořechy, vydrží i o několik měsíců déle. 

Dopřejte si ho s těstovinami nebo jen tak na chleba či s opečenou bagetkou. Jedná se o rychlou a zdravou svačinku, kterou můžete mít vždy po ruce. 

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/341566288_Wild_Garlic_and_Health, https://living.iprima.cz/zahrada/kde-najit-medvedi-cesnek-jak-ho-rozeznat-od-jedovate-konvalinky

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)