Kynofobie: když i jen myšlenka na psa budí hrůzu

Pes

Psi jsou našimi společníky už dlouhá staletí. Zatímco někdo je považuje za rovnocenné členy domácnosti, jiný je využívá jako ochranu svého majetku. Ne každý má psy rád a dívá se na ně s nechutí jako na zbytečná stvoření. Existují také lidé, kteří se psů bojí. Aby se jednalo o nemoc, kterou označujeme jako kynofobie, musí být strach ze psů opravdu silný. A to natolik, že může narušit každodenní život a celkově kvalitu života.

Co je vlastně kynofobie?

Lidé, kteří touto nemocí trpí, mají poměrně těžký život. Možná si to ani neuvědomujete, ale psy potkáváme poměrně často. A i když si pacienti samozřejmě uvědomují, že jim pes na vodítku neublíží, i jen myšlenka nebo pohled na ně u nich může vyvolat panický záchvat. Přitom se nemusí jednat o bojová plemena psů, ale i malé čivavy. Nakonec to může skončit tak, že postižená osoba si volí trasu do práce místy, kde je nejvíce pravděpodobné, že nepotká psa. Popřípadě jezdí raději autem.

Pes

Foto: Pexels

Jak kynofobie vznikla?

Spousta lidí napadne, že je to ze špatné zkušenosti se psem. Ano, je to pravda. Pokud se v dětství stane děsivá událost související se psem (útok, napadení psem), může to být původ tohoto typu strachu. Někdy může být kynofobie způsobena ale také jinak. Například kontaktem se psem, který hlasitě štěkal nebo byl považován za nebezpečného. Někteří pacienti mají ze psů hrůzu z toho důvodu, že jim nerozumí a neví, jak se chovají.

Dá se kynofobie léčit?

Jedná se o fobii. To znamená, že léčba není vůbec jednoduché. Naštěstí je tento druh fobie poměrně snadno rozpoznatelný, takže terapie přináší celkem slibné účinky. Čím kratší dobu osoba s touto nemocí žije, tím je větší pravděpodobnost, že se vyléčí (a léčba probíhá obvykle kratší dobu). Nejčastějším druhem léčby je prostřednictvím kognitivně-behaviorální terapie, která by měla být prováděna pouze pod dohledem psychologa. V současné době mohou pomoci též technologie virtuální reality.

Jak pomoci lidem, co se bojí psů?

Snažte se chovat zodpovědně. To znamená, že bychom neměli nechat psa, aby očichával ostatní lidi nebo na ně dokonce skákal. Nikdy nevíte, jestli se osoba psa bojí nebo ne. Voďte psa na vodítku, pokud není vycvičený, aby šel u nohy. Dejte mu náhubek.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-kynofobia-jak-rozpoznac-przyczyny-leczenie,nId,5122597

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22082-cynophobia-fear-of-dogs

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!