Kvetoucí parapet v zimě: Jaké rostliny zvolit pro květy

Vánoční kaktus

Pokud milujete barevné květiny, nemusíte na ně čekat až do jara. I v zimě se můžeme radovat z kvetoucích rostlin. A je jich celá řada! Můžete si je vybírat a pěstovat klidně i podle barev! Některé z těchto rostliny známe jako vánoční rostliny, jiné nejsou tolik populární, nicméně svým květem rozzáří každý interiér. Zde je jejich krátký přehled.

Vánoční kaktus

Schlumbergera čili vánoční kaktus je jednou z nejznámějších rostlin, které kvetou v prosinci. Vykvést ale mohou také v říjnu či listopadu. Tato rostlina má svůj původ v brazilských pralesích, kde roste jako epifyt – roste na stromech, aniž by na nich parazitovala. Nepotřebuje mnoho světla. Specifické listy zadržují dostatek vody pro případ „nouze“. Umístěte rostlinu na chladné místo a dopřávejte jí mírnou zálivku. Barvy květů mohou být růžové, červené, fialové.

Pryšec zářivý

Pryšec zářivý (Euphorbia mili) je trnitá rostlina, která dosahuje několika desítek centimetrů. Roste ale velmi pomalu. Výhodou je to, že výhonky jsou pokryty ozdobnými růžovočervenými listeny. Tato rostlina pochází z horkých a suchých oblastí se špatnou půdou. To je výhodou, protože to není příliš náročná rostlina. Největší chyby, kterou se majitelé dopouštějí, je příliš častá zálivka.

Brambořík

Brambořík (Cyclamen persicum) je velmi oblíbenou rostlinou, která kvete v celé škále barev. Miluje světlo, ale pozor, teplo nemá příliš rád. Proto může být problematické jeho umístění. Ideální je nevytápěná místnost nebo chladná chodba. Květy rostou směrem nahoru a mírně se otevírají. Po odkvětu jej rozhodně nevyhazujte, pěstovat jej totiž můžete několik let! Kvete opakovaně.

BramboříkFoto: Pixabay

Zvonek stejnolistý

Tato rostlina kvete krátce před příchodem jara. Zvonek stejnolistý (Campanula isophylla) dorůstá výšky kolem 15 cm. Nápadné jsou na ní květy, které mají modrofialovou barvu. Pro pěstování je důležitá dobře propustná půda. Ta nesmí nikdy vyschnout! Po odkvětu seřízněte výhony na polovinu a počkejte, až vyraší nové. Pěstujte až do příští sezóny na světlém místě na parapetu. Hnojením zajistíte bujnější růst.

Hvězdník

Tato rostlina je po většinu roku tvořena jen listovým. Když ale vykvete, je to nádhera, nad kterou není! Hvězdník známe také jako Amarylis či Hippeastrum. Jeho květy jsou obrovské a mají tvar zvonů. Přichází v celé spoustě barev a rostou na konci stonku. Mohou mít různé zbarvení – od bílé až po vínově červenou. Květy se objevují od prosince do března. Ideální teploty pro pěstování jsou 15 °C. Pokud jej vystavíme vyšším teplotám, vykvete taktéž, avšak rychleji odkvete. Po odkvětu seřízneme květní stvol. Na léto ji vyneste ven. Na konci léta pak omezte zálivku a vyjměte cibuli. Po oschnutí držte asi 2 měsíce na chladném místě.

Zdroje info:

https://naogrodowej.pl/kwitnacy-parapet-zima/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jake-pokojove-rostliny-kvetou-v-zime-23547.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!