Kvasnice a cukr: ideální hnojivo pro kvetení orchidejí

Orchidej

Pro své orchideje si můžete koupit speciální substrát i speciální hnojivo v zahradním centru. Pokud ale chcete ušetřit, můžete si hnojivo na orchideje vytvořit doma. Postačí vám pouhé dvě suroviny: kvasnice a cukr. Náklady na výrobu tohoto hnojiva jsou tedy pod 10 Kč – což je ve srovnání s těmi komerčními opravdu minimální částka. A přitom toto hnojivo není o nic horší, než ta kupovaná.

Droždí jako hnojivo

Droždí nebo chcete-li kvasnice je velmi užitečné. Kromě toho, že z nich upečete chleba a jiné pečivo, poslouží také jako hnojivo. A to například i tehdy, když už je prošlé. Díky tomuto receptu na domácí kvasnicové hnojivo na orchideje nebudete muset plýtvat potravinami. Vzhledem k obsahu kvasinek druhu Sacharomyces cerevisie je potřeba přidat taktéž cukr, který je jejich potravou. Cukr je důležitý pro růst a množení kvasinek. A kvasinky jsou tím zázračným, co prospívá kořenovému systému orchidejí a je příčinou produkce krásných květů.

Orchidej

Foto: Pixabay

Orchideje: domácí hnojivo

Jedna kostka droždí váží přibližně 20 g. Pro výrobu hnojiva čistě pro orchideje bude dostatečné mnohem menší množství droždí, protože na 10 g droždí připadá asi 6 litrů vody. Začněte tak, jako byste chystali kvásek na chleba: smíchejte 10 g droždí a 1 lžíci cukru. Toto zalijte 1 litrem horké vody a pořádně promíchejte. Jakmile hnojivo vychladne, přilijte 5 litrů vody a opět promíchejte. Do takto připraveného roztoku ponořte na asi dvě hodiny orchideje.

Správná péče základem úspěchu

Aby vaše orchideje nádherně kvetly, je zapotřebí se jim správně věnovat. Občasné přidání hnojiva bohužel nepostačí. Každý týden je namáčejte ve vodě (nebo ve výše připraveném hnojivu). V případě potřeby je přesazujte – obvykle na jaře, ještě před zahájením květu.

Hnojivo na pokojové květiny

Pokud máte méně orchidejí a domácí hnojivo vám zůstává, můžete jej nalít do konvičky a použít k zalití také jiných pokojových květin.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvasnice-cukr-hnojivo-na-orchideje-30000412.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!