Kvalita srsti: Hlavní indikátor zdraví každého psa a kočky

Pes

Víte, podle čeho se pozná zdravý pejsek nebo dobře prospívající kočka? Jasně, podle kvality srsti. Ostatně, když se srst krásně lekne a vypadá zdravě, dostane se pejskovi nebo kočce nemalé podpory a pochvaly. Top je krásný pes. Tomu se srst jen leskne. Věty, které chovatel vždy rád uslyší. Jak tedy vlastně na krásně lesklou srst dosáhnout? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Jak na krásnou zdravou srst?

Důležitá je pochopitelně především výživa samotného pejska. Potřebujete kvalitní krmivo, které nebude přeplněné různými aditivy a konzervačními látkami. Pokud tomu tak bude, srst se vyznačuje spoustou lupů a řídkostí. Nízká cena je tradičním ukazatelem minimální kvality krmiva. Proto na výživě psa určitě nijak nešetřete. Odborník na výživu psů Jiří Švihálek říká následující: „Je proto velmi důležité už od štěněčího věku čtyřnohého člena rodiny velmi pečlivě dbát na výběr vhodného a kvalitního krmiva. Optimální jsou například granule lisované za studena s probiotiky. Kvalitu srsti podpoříme také přídavkem lososového nebo lněného oleje, jsou zdrojem nenasycených omega 3 a 6 mastných kyselin a mnoha vitamínů a dalších prospěšných látek. Výživa je opravdu alfa a omega pevného zdraví, nejen zdravé kůže a krásné srsti.“

PesFoto: Pixabay

Koupat ano, ale ne abnormálně často!

Jasně, po koupeli vypadá pes perfektně a také voní. Přesto je zapotřebí být i z hlediska koupání psa poměrně střídmý. „K šamponu se uchylujeme jen, je-li to třeba. Kůže je pokryta tenkou tukovou vrstvou, která ji chrání před vlivy vnějšího prostředí a časté šamponování tuto ochrannou vrstvu narušuje. Je důležité si uvědomit, že kůže je největší orgán celého těla a její zdraví je pro celkový stav organismu nesmírně důležité. Proto běžnou špínu smyjeme jen vlažnou vodou, na psa vyváleného v něčem nelibě vonícím vezmeme šampon,“ říká MVDr. Michaela Riedlová.

Kartáčování v hlavní roli

Pravidelné česání a kartáčování psa je nesmírně důležité. Odstraní se tak odumřelé chlupy a dojde k efektivnímu prokrvení kůže. Jak krátkosrstý, tak i dlouhosrstý pes musí být pravidelně kartáčován a česán. Ideálně alespoň jednou za týden. Volit bychom měli správné nástroje, jimiž jsou silikonové kartáče a hřebeny, případně jiné jemné nástroje.

Zdroje info:primanapady.cz, spokojenypes.cz, yoggies.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.