Kuruba: Tropické ovoce s chutí banánů

Kuruba

Kuruba je druhem mučenky, kterou vzhledem k silné chuti přezdíváme mučenka banánová. Také svým vzhledem tak trochu banán připomíná. Po rozkrojení najdete zlatooranžovou dužinu, která je plná černých semínek. Tato rostlina je v současné době velice oblíbená zejména na Novém Zélandu, avšak původem pochází z Jižní Ameriky. Právě zde se z ovoce získává zejména šťáva, která se přidává do koktejlů a nápojů. Dužina se ale používá také na přípravu dezertů.

Jak chutná?

Chuť kuruby je velice podobná klasické fialové mučence, jen je méně kyselá. Mnozí popisují chuť tohoto ovoce jako „svěží a sladkou“. Ovoce je bohaté zejména na vitamíny A, B a C a minerály, jako je fosfor, železo a také na vlákninu.

Kuruba plod

Kuruba: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Kde se pěstuje?

Velice oblíbená je zejména v Jižní Americe, kde se také hojně pěstuje. Tento druh tropického ovoce můžete najít zejména v oblasti pohoří And, a to i v poměrně vysokých nadmořských výškách. Četné jsou tedy zejména v Kolumbii, Peru, Ekvádoru, Venezuele a Bolívii. V současné době se ale pěstují také na Havaji, Novém Zélandu a v Austrálii.

Jak roste?

Kuruba roste na révě, které se poměrně rychle šíří – v některých oblastech bývá považována také za škůdce (například na Novém Zélandu v Otagu a Southlandu – prodej, pěstování a distribuce této rostliny je zde proto nezákonná). Tato réva může dosáhnout délky až sedmi metrů, často se pne také po stromech a dosahuje až na jejich vrchol. Tím ale škodí hostitelskému stromu, protože má spoustu bočních výhonků. A hostitelský strom má pak jen velmi nízké šance na získání dostatečného slunečního světla.

Kuruba květ

Kuruba květ: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Kuruba použití

Pokud budete mít možnost ochutnat kurubu, můžete si ji vychutnat jen tak. Nebo ji odšťavněte a smíchejte vodou nebo ledovou tříští. Čerstvé plody se konzumují také posypané chilli kořením a pokapané limetou. Přidat ji můžete do ovocných salátů – skvěle se hodí k jinému tropickému ovoci. Ozdobit jí můžete zejména vanilkové dezerty a dezerty mdlých a nenápadných chutí. Přidejte ji také do zmrzlinových pohárů.

Kuruba: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!