Krmítkoví ptáci jsou oproti divokým zvýhodněni. Léto vám dává možnost vyrovnat šance

Krmivo pro ptáky

Také jste měli radost toho, kolik ptáků vám létá na krmítko. Pokud bydlíte blízko u lesa, mohli jste nejspíš zahlédnout i mnohé nevšední druhy. Mezi paneláky totiž pěnkavy, brhlíci, čížci nebo dlaskové zavítají spíše výjimečně.

Ne všichni ptáci se však nechají na dokrmování na krmítka nalákat. A to jednoduše proto, že jim nevyhovuje nabízená skladba potravy, anebo jsou vůči lidem zkrátka příliš nedůvěřiví. A asi nemusíme zmiňovat, jak je to vůči opeřencům „domestikovaným“ znevýhodňuje. Příroda už totiž není na potravu zdaleka tak bohatá, jako bývala kdysi.

Krmítkoví vs. divocí – jak zlá situace vlastně je?

První výzkumy na toto téma k nám dorazily z Velké Británie. Vědci tu porovnávali divokou populaci s populací sýkory modřinky (Cyanistes caeruleus) s tou, která v zimě běžně navštěvovala krmítka. A výsledek? Vykrmované modřinky hnízdily v průměru o pět dní dříve, než jejich strádajících příbuzné a vyvedly také 4x více ptáčat.

Foto: Pixabay

To se samozřejmě zdá jako dobrá zpráva, ovšem jen do chvíle, kdy si uvědomíte, jak znevýhodněné jsou v tomto směru divoké ptačí populace. Časem by je totiž ty „domestikované“ mohly vytlačit až na okraj jejich přirozených nik. A co tedy s tím?

Vyrovnejte šance, stačí k tomu málo

To však neznamená, že byste měli s dokrmováním ptačí populace přestat. Jen na to jděte jaksi dlouhodoběji. Pokud se podíváte na skladbu plodů, jimiž se živí v zimě divocí ptáci, najdete tu například plody hlohu, jeřábu, kaliny, ale třeba i semínka břízy. A tyto dřeviny lze snadno vysadit přímo v zahradách nebo v jejich okolí. I jeden jediný keř stačí, pokud to myslíte s ptáčky ve svém okolí opravdu vážně. A nezapomeňte ani na ptačí napajedla, v třeskutých mrazech se totiž ptáci dostávají k vodě mnohem obtížněji.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/roztomile-modrinky-zasobovane-kaloriemi-z-krmitek-dusi-ostatni-britske-pevce, https://www.akademie-svetla.cz/sekce/869-sykora-modrinka-cyanistes-caeruleus

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)