Krabice položte na zahradu – Rostliny je budou zbožňovat

Karton

Kartonové krabice můžete vyhodit, nebo budete chytřejší a využijete je na zahradě. Mulčování je mimořádně důležité pro zdraví půdy a rostlin. Kartonové krabice budete moci využít i pro tento účel. Nebudete muset plýtvat papírovým odpadem, který máte doma.

Jaký karton bude pro mulčování nejlepší?

Víte vlastně proč máte mulčovat půdu na zahradě? K mulčování se nejčastěji používá kůra, sláma, piliny nebo kompost. Toto mulčování zabraňuje tvoření tvrdé krusty na povrchu půdy, zlepšují její strukturu a obohacují ji o přírodní látky. Opravdu skvělou volbou je pokrýt záhony s rostlinami kartonovými krabicemi. Celulóza z krabice přitahuje noční hmyz, který skvěle cirkuluje vzduch v půdě.

Které kartonové krabice jsou nejlepší pro mulčování?

Kartonové krabice pro mulčování musí být zcela přírodní. Nejvhodnější jsou tmavé nebo hnědé krabice bez laku nebo folie. Při jejich použití v zahradě je nutné odstranit všechny názvy, nálepky, pásky a sponky. V půdě se nerozloží a způsobují problémy. Kromě toho nedávejte do záhonů s rostlinami kartony zničené olejem a chemikáliemi.

Postup při mulčování půdy pomocí krabic

Mulčovací kartony můžete využít jak pro okrasné, tak pro užitkové záhony. Použití krabic je mimořádně jednoduché. Jen položte kartony vedle sebe. Nesmí mezi nimi být žádná mezera. Poté je namočte vodou a po stranách vyskládejte kameny. V každém případě nemusí být kartony v záhonu vidět. Přikryjte je vrstvou dalšího mulče, jako je kůra, sláma, jehličí nebo suchý klest.

Kůra
Foto: Pixabay

Obrovskou výhodou mulče je udržování vlhkosti půdy. To znamená, že nemusíte tolik zalévat, protože voda se z půdy tak rychle nerozptýlí. Další výhodou je přísun doplňků pro rostliny a tepelná izolace půdy. Mulčování kartonem má navíc několik překážek. Ve výjimečně vlhké půdě může způsobit zkažení substrátu a přitáhnout slimáky. Ve většině případů je však pro pěstování mimořádně užitečný. Jak říká jedno naše přísloví – všeho s mírou!

Zdroje info: zahradkar.cz, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.