Koupě zahrady: S čím počítat a jak řešit případné problémy?

Nákup zahrady

Stavbě rodinného domu a vybudování zahrady předchází koupě pozemku. S koupí pozemku souvisí i zápis do katastru nebo třeba vyjednávání hypotéky. Aby se zahrada nestala noční můrou, je třeba si už při výběru pozemku všímat určitých aspektů, které do jisté míry ovlivňují budoucí úpravy. Jaké jsou nejčastější nepříjemnosti a jaké je jejich řešení?

Zamokřené pozemky

Pro začátek je dobré si ujasnit, co máte s pozemkem v plánu. Jestliže chcete všechno zvládnout sami, určitě se vyhněte některým věcem. Nepříjemným problémem mohou být třeba svahy. Všechny totiž nejde zpevnit je výsadbou rostlin, někdy musí zasáhnout i statik a projektant, který naplánuje úpravy. Další nepříjemnou věcí bývá zamokřená půda nebo kamenitá půda. Při výběru si tak všímejte vlhkostních poměrů. Zamokření půdy je možné snížit zabudováním drenáže. Dalším řešením je např. vybudování přírodního jezírka, prameniště nebo mokřadu.

Neudržovaný pozemek

Nabízený pozemek přestavuje spíše divočinu, o kterou se asi dlouho nikdo nestaral? To je běžná věc. V lepším případě má pozemek povahu zanedbaného ovocného sadu, což může znamenat i řadu výhod. Vzrostlé stromy si můžete ponechat a vytvořit z nich základ zahrady. V takových sadech se totiž mnohdy skrývají ty největší skvosty a staré odrůdy. Se zkušenými zahrádkáři se pak stojí za to poradit, jaké stromy ponechat a jaké už ne. Bohužel daleko častěji se setkáte s pozemkem, který bude zarostlý křovinami. V takovém případě je jediným řešením odstranit vše pomocí křovinořezu, případně může nastoupit i těžká technika, která zlikviduje i pařezy s kořeny.

Černé skládky

Vyhlídli jste si zahradu starého a dlouho neobydleného domu? Pak si pečlivě zahradu prohlédněte, protože poměrně častým problémem u těchto starých pozemků jsou černé skládky skryté pod hromadou kamenů či zeminy. Když do takové hromady zaryjete rýčem, asi se budete divit. Dříve se tak majitelé zbavovali odpadků. Zahrada tak místo zelené oázy připomíná spíše černou skládku.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.