Liči

Jak upravit krevní tlak a hladinu cukru přírodně? Liči to zvládne!

Exotického ovoce v čerstvé podobě je na současném trhu opravdu hodně a setkáváme se zpravidla i druhy, které na pultech nebyly v minulosti vůbec. Typickým příkladem je liči. Tato rostlina se řadí do čeledi mýdelníkovitých a pochází až z daleké Číny. Označována je také jako dvouslivák lahodný. Tradičně se pěstuje v různých asijských státech a setkáme se s ní i v Brazílii nebo na Floridě a v jiných zemích. Jak vlastně liči vypadá, jaké jsou jeho účinky na zdraví a jak jej konzumovat? Na všechny tyto otázky si postupně odpovíme v tomto článku.

Stálezelené stromy vysoké až 20 metrů

Liči je považováno za exotické ovoce, jež roste na stromech majících mnohdy ve své domovině výšku až 20 m. Plody jsou sdružené ve shlucích a tradičně jsou typické oválným, případně kulatým tvarem. Slupka je na dotek značně hrubá a charakterizuje ji také odstín barvy, jenž může být červený, oranžový i jemně narůžovělý. Dužnina bývá bílá, narůžovělá až nafialovělá. Pecka se podobá menší fazoli a je zapotřebí ji odstranit, jelikož se konzumovat nedá.

Jaké jsou účinky liči na zdraví?

Samozřejmě pozitivní. Liči představuje doslova gejzír antioxidantů. Dokáže zbavovat lidské tělo nejrůznějších toxinů, jež ho zaplavují. Mimo jiné obsahuje třeba vitamíny z řad E, D či C a riboflavin s niacinem. Z minerálních látek uvedeme především sodík, draslík, vápník a fosfor. Jinak podle všeho může mít liči také protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Umí optimalizovat hladinu cukru v krvi, posiluje obranyschopnost organismu a uklidňuje nervový systém.

Liči

Jak se správně konzumuje liči?

Optimální je čerstvé mající oproti kompotovanému mnohem svěžejší chuť. Počítejte s tím, že zralejší liči by mělo být křehčí. Jestli si myslíte, že vám doma ještě dozraje, pak se nejspíše mýlíte. Čerstvé liči se ručně oloupe a vyjme se pecka. Poté ho můžete konzumovat, případně přidat do salátu nebo z něj vyrábět džemy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *