Kotrč kadeřavý: houba, kterou byste se měli naučit znát

Kotrč kadeřavý

Každý zkušený houbař ví, že houba kotrč je v podstatě poklad. A stojí ho hodně přemáhání, aby se rozhodnul, zda houbu prodá ve výkupu, nebo si na ní sám pochutná. Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa) je totiž velmi lahodná houba, kterou není snadné najít. A tomu odpovídá jeho vysoká cena. Průměrná houba váží i několik kilogramů, přičemž za 1 kilogram zaplatí výkupny či restaurace 400 až 1800 Kč dle stáří houby. A to jsou rozhodně přesvědčivé důvody, proč se s kotrčem seznámit.

Kde kotrč najít?

Kotrč kadeřavý je chorošovitá houba, která parazituje na kořenech stromů. Nejčastěji ji tedy můžeme najít na borovicích. Miluje zejména pařezy. Dosahuje velikosti 10 až 30 cm. Sbírá se od července do listopadu. Pokud takovou houbu najdete, je dobré vědět, jak ji sbírat. Pokud ji totiž nevytrhnete i s plodnicí, budete se totiž moci vrátit na dané místo ještě další rok. Nejchutnější jsou mladší kotrče, které mají bílou barvu. Jak houba stárne, zbarvuje se do hněda a ztrácí svou křehkost. Platí, že v blízkosti jednoho nalezeného exempláře, se obvykle vyskytují i další.

Kotrč kadeřavýKotrč kadeřavý: Foto Pixabay

Podle čeho jej poznat?

Houbu není těžké identifikovat. Houba může dosáhnout velikosti až 30 cm, takže je poměrně velká. Typické jsou pro ni husté, vzájemně propojené závitky, které připomínají těstoviny nebo dokonce mozek. Nejběžnější záměna je s jeho blízkým příbuzným Sparassis brevipes, který obvykle žije na tvrdém dřevě jako je dub. Je větší s širšími záhyby a také jedlý, ale považuje se za méně chutný. Zaměnitelný může být též za některé houby z rodu Ramaria, které zahrnují i jedovaté exempláře.

Jaké má kotrč použití v kuchyni?

Syrová houba je křupavá a její aroma je jemné. Po úpravě jsou pevné na skus a chutné. Čerstvá houba vydrží v lednici i po nakrájení asi jeden týden. Pokud ji v této podobě nestihnete spotřebovat, můžete si ji usušit a poté používat do polévky nebo omáček. Používá se jako náhrada nudlí spolu s různými omáčkami. Často se přidávají do smaženice spolu s vajíčky. Dobrým doplňkem je také zelenina jako lilek, šťovík, mrkev, celer, cibule a různé bylinky jako petržel, tymián a bazalka.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/kotrc-kaderavy-houba-30000829.html

https://www.gone71.com/cauliflower-mushroom-sparassis-crispa/

Náhledové foto: Christian Kahle: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sparassis_crispa_53103745.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!