Jak správně pojistit věci na zahradě, když si dopřejete nový bazén či pergolu?

Aktualizace pojistné smlouvy zahrada

Péče o věci na zahradě představuje dlouhodobý závazek. A to zdaleka nejen proto, že je třeba vše průběžně udržovat v dobrém stavu, aby vám zahrada dělala radost, vypadala stále pěkně a sloužila, jak se sluší a patří. Každá správná zahrada se v průběhu času vyvíjí a rozrůstá. Tu o novou pergolu pro příjemné večery venku, jindy o nový bazén pro osvěžení a relaxaci. Zahrada se tak stává stále vyhledávanějším místem k životu, ale zároveň také získává na hodnotě.

Nezapomněli jste na pojištění věcí na zahradě?

S průběžným zhodnocováním majetku je ovšem třeba myslet též na jeho adekvátní pojištění. Jak by tedy správné pojištění majetku mělo vypadat, aby spolehlivě chránilo i věci na vaší zahradě a dokázalo pružně reagovat na její proměny a rozvoj?

Základním – a do jisté míry nezbytným – předpokladem přirozeně je, abyste při sjednávání pojištění své nemovitosti měli ve smlouvě zahrnuto i pojištění objektů, které se nacházejí na jejím pozemku, tzv. vedlejší objekty. Kvalitní pojištění nemovitosti obvykle tyto parametry zahrnuje, nicméně je vhodné se ujistit, zda tomu tak skutečně je, a do jaké výše jsou objekty pojištěné.

Například pojištění rodinného domu u Kooperativy automaticky zahrnuje všechny vedlejší objekty, které jsou umístěné na pozemku u domu, a to až do výše 10 % z pojistné částky hlavní budovy. To znamená, že váš bazén, pergola, zahradní domek či altán mají do tohoto limitu stejnou ochranu jako dům, který obýváte. Pokud by tento limit nebyl dostačující, je možné ho bez problémů navýšit.

Myslete tedy na hodnotu vybavení na zahradě

Už při sjednávání pojistné smlouvy je proto důležité pamatovat na veškerý majetek, který se na vašem pozemku nachází, a jeho cenu zahrnout do pojištění.

V praxi to znamená, že pojistná částka by měla zohledňovat jak hodnotu samotného domu, tak všech dalších objektů, které stojí například právě na vaší zahradě.

V mnoha případech totiž i tyto drobnější zahradní stavby představují poměrně drahé objekty, na jejichž opravu je v případě poškození nezbytné vynaložit nemalé částky.

Aktualizací pojistné smlouvy předejte nemilému překvapení

Jak postupně s každým novým vylepšením na zahradě roste její hodnota a souběžně s ní i její cena, měla by tento nárůst reflektovat rovněž pojistná částka. Pokud jste tedy své zahradě dopřáli něco nového a investovali třeba do výše zmíněného bazénu, luxusní vířivky či pergoly, nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše pojistná částka bude i s novým majetkem stále dostatečná.

V případě jakékoli větší investice pak neváhejte a raději rovnou požádejte u své pojistky nemovitosti o navýšení pojistné částky. Stejně jako zahrada potřebuje vaši průběžnou péči, uvítají ji také vaše pojistné smlouvy.

Náhledové foto: koop.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.