Kořenokvětka: Nejodolnější pokojovka s kvetoucími kořeny

Kořenokvětka

Za nejodolnější pokojovou rostlinu je považována kořenokvětka. Se svými lesklými a tmavozelenými listy je ozdobou každé místnosti. V květináči vytváří pohledný trs, spokojí se i menším přídělem světla a je nenáročná na pěstování.  Proto se také možná kořenokvětce říká domácí štěstí.

Kvetoucí kořeny?

Kořenokvětka dostala své jméno, podle květů, které se rozvíjejí u země, u kořenů. Blizny květů lákají drobné korýše, kteří květy využívají jako potravu a na oplátku korýši květ opylí. V interiérech však kořenokvětka kvete jen výjimečně.  I tak je ale ozdobou každého interiéru.

Jak pěstovat kořenokvětku?

Kořenokvětce se nejlépe daří při teplotách mezi 10-23 °C. V zimě to mohou být klidně i teploty okolo 5 °C. To znamená, že může stát v chladné chodbě i v běžném pokoji.  Kořenokvětka snese skoro všechno, ale pokud chcete mít krásně lesklé listy, nevystavujte ji příliš přímému slunečnímu záření. Listům také prospívá, když je jemně otřete vodou. Listy tak zbavíte prachu a budou krásně lesklé. Co se týká zálivky, nechte substrát kořenokvětky mezi jednotlivými zálivkami proschnout.  Přeléváním byste naopak mohli rostlinu zahubit. U rostlin, které jsou umístěny v chladu, stačí zálivka opravdu málo. Při nižších teplotách totiž rostlina vypařuje vláhy méně. Od jara do podzimu je dobré přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem a to jednou za 2 týdny.

Přesazování domácího štěstí

Ideálním substrátem pro kořenokvětku je ten s přídavkem listovky. Přesazování se provádí na jaře a během toho můžete rostlinu snadno namnožit. Kořenokvětku namnožíte snadno dělením trsů, s tím, že oddělek musí mít alespoň dva listy, aby rostl. Přesazování každý rok se nedoporučuje, nesvědčí totiž rostlině. Starší rostliny navíc ani už přesazovat nemusíte, stačí jen odstraňovat výhony a kořeny, které přečnívají. Pokud je to možné, vyměňte pouze svrchní část substrátu.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.