Konzumujete popraskaná rajčata? V první fázi to není problém

Popraskaná rajčata

Léto je v plném proudu a vyznačuje se poměrně vysokými teplotami. Ty vystřídaly předchozí deštivé období a spíše chladno, což se pochopitelně podepsalo i na různých plodinách ve vaší zahradě. Typická jsou v tomto ohledu především rajčata. Stopy na nich jsou poměrně patrné. Stačí se podívat na jejich povrch, který bývá často poměrně markantně popraskaný. Ne vždy se takovéto plody musí vyhodit. My se podíváme na situace, kdy je lze konzumovat, a to vcelku bez obav.

Proč praskají rajčata?

Důvod je vcelku jednoduchý. Rajčata se vyznačují velmi tenounkou a pružnou slupkou. Kvůli ní dochází k velmi pomalému vstřebávání vody. Jestliže tedy přijdou silnější srážky a plody čelí větší porci vody, můžete si být jistí, že docela rychle nabobtnají. Slupka má pak velmi málo času k tomu, aby se přizpůsobila rychlému nárůstu objemu samotných plodů. Tím pádem rajčata logicky praskají.

Popraskané rajče vhodné ke konzumaci

Popraskané rajče vhodné ke konzumaci: Foto Radek Štěpán

Kontrola úrody je velmi důležitá

V každém případě. Ideální je denně chodit na rajčatový záhon a kontrolovat stav jednotlivých plodů. Pokud si všimnete, že je konkrétní rajče prasklé, určitě ho rychle seberte a využijte. Stačí se podívat na samotnou prasklinu. Jestliže je čistá a vyloženě čerstvá, nic by po konzumaci plodu hrozit nemělo. Před využitím ho pochopitelně dokonale umyjte, aby zmizel jakékoli povrchové patogeny.

Popraskané rajče napadené plísní

Popraskané rajče napadené plísní: Foto Radek Štěpán

Pozor na nečistoty a plíseň

Přesně tak. Stačí si dobře prohlédnout onu prasklinu na rajčeti. Mnohdy se v ní nachází nejrůznější nečistoty. Tradičně jde hlavně o plíseň. Ta nemusí nutně pokrývat kompletně celou prasklinu, ale často bývá pouze v jejích okrajích jako velmi jemný film. Takováto rajčata je třeba vyhodit. Ostatně fotografie čerstvě prasklých rajčat i těch napadených plísní nabízíme přímo v tomto článku. Rozdíly jsou více než patrné.

Zdroje info: Autor, prima-receptar.cz, magazindoma.cz

Popraskaná rajčata: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.