Vodopád na zahradě: Pohladí duši a ochladí vzduch v exteriéru

vodopád

Jak efektivně alespoň trochu ochladit vzduch na zahradě? Dopřejte si vodopád. Dodá vaší zahradě jedinečný ráz. Okouzlí a pohladí duši. Poradíme vám, jak na jeho vytvoření, a především správné umístění.

Proměňte vaši zahradu v jedinečnou oázu pro relax. Vodní prvky mají své nezaměnitelné kouzlo, stejně jako je voda přirozenou součástí přírody. Nejlepší službu vám prokáže vodopád, při poslechu šplouchající vody se vám bude krásně odpočívat.

Kam umístit aneb výběr vhodného místa

Nejčastěji bývá vodopád součástí jezírka, tůně, aby měla voda kam téct. Je třeba tak vybrat k tomu dostatečně velké místo. Je třeba počítat i s tím, že k provozu čerpadla a případně osvětlení je zapotřebí elektrická energie, kterou tam musíte přivést. Aby vodopád působil přirozeně, naplánujte jeho velikost odpovídající jezírku. Lepší je také umístění jezírka ve svahu nebo ho pojmout coby součást toku.

Myslete i na umístění v rámci možnosti, abyste si tuto krásu náležitě užili. Stejně tak pro užití si ochlazovací schopnosti. Je tak vhodné umístit nedaleko terasy, altánu, pergoly. Rozhodně by vodní prvky v zahradě neměly být situovány do míst stíněných stromy. Nepřítelem jsou i listnaté dřeviny, které znečišťují vody a stín zase napomáhá ke vzniku mechu.

zahradní vodopád

Foto: Pixabay

Působivý vodopád aneb trochu kouzlení

Dobře vypadá vodopád v podobě dvou nádrží a přečerpávání vody v uzavřeném systému. U vodopádu můžete využít vyšší sklon terénu nebo ho uměle vytvořit. Platí, že čím vyšší převýšení, tím logicky budete mít větší vodopád. Přičemž vysoký a úzký vodopád přitahuje pohled vzhůru, zatímco nižší a širší opticky rozšiřuje. Podstatné je, aby byl přepad vysunutý před svislou stěnu. V opačném případě by voda stékala po stěně a vytvořila by jiný efekt, nikoli vodopád.

Pro přepad poslouží, když použijete vodorovnou desku, jako například zbroušený kámen, nerezový plech, dlaždice apod. Místo jednoho většího vodopádu můžete také vytvořit třeba menší kaskády.

Zdroj: living.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay