Kolopejka madagaskarská – aloe našich babiček

Nejspíš ji také znáte, i když vám až doposud unikalo její jméno. Kolopejka madagaskarská je známá především díky schopnosti viviparie. Na okrajích jejích listů se objevují malé rostlinky se vzdušnými kořeny, které po přenesení do substrátu ochotně a velmi rychle rostou.

Naše babičky používaly kolopejku místo aloe a rozhodně nejde o špatnou volbu. Svými vlastnostmi se totiž této vyhlášené léčivce více než podobá. Obsahuje totiž hojné množství vitamínu C, ale také mangan, měď, hliník, křemík, draslík, selen, zinek, bór, vápník a železo. Skvěle se hodí pro léčbu nejrůznějších kožních obtíží, ale poslouží i při nejrůznějších onemocněních. A roste jako z vody, takže své zelené lékárny budete mít doma vždycky dost.

Kolopejka madagaskarská – kde všude se hodí

Znát ji můžete také jako náduť, madagaskarský žen-šen nebo pod vědeckým označením Kalanchoe daigremontiana. Šťávu z čerstvých listů lze použít při ošetřování akné a ekzémů, k zesvětlení a hojení jizev, na vředy, špatně se hojící rány, dekubity apod.

Podobnými obtížemi trpí často diabetici a právě oni by měli vědět, že šťáva z kolopejky madagaskarské dokáže také účinně snižovat hladinu krevního cukru v krvi. Stačí užívat 30 kapek denně a to nejlépe ve třech dávkách.

Stejné množství použijte i v případě, že se potýkáte s nějakým sezónním onemocněním, ale také astmatem, bronchitidou apod. Pří rýmě vyplachujte nos a při zánětu mandlí použijte kolopejku jako kloktadlo.

Bojovník proti nepříjemnému zápachu

Potí se vám nohy a právě dobře nevoní? Natírejte chodidla 2x denně šťávou z kolopejky. A pro zápach z úst žvýkejte každý den list po dobu 15 minut. Kolopejka zároveň pomáhá i proti paradentóze a dalším problémům dutiny ústní. A používat ji mohou i kojící ženy, kterým uleví od bolavých bradavek. Zapovězena vnitřně je pouze pro osoby s vyšší hladinou draslíku v krvi a těhotné ženy.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)