Kolik druhů šáchorů existuje? Více, než byste mysleli

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

V našich podmínkách se obvykle setkáme se dvěma – Cyperus papyrus, jenž poslouží jako zajímavá výuková pomůcka do dějepisu a dlouhověká pokojová rostlina, a Cyperus zumula, který kupujeme hlavně pro naše domácí mazlíčky.

Ovšem rod cyperus je opravdu obrovský. Jeho víc než pět stovek druhů najdeme roztroušených prakticky po celém světě. A zdaleka nejde jen o rostliny tropů, některé zástupce lze potkat i v mokřinách na území ČR (šáchor hnědý, žlutavý apod.).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Šáchor papírodárný toho umí mnohem víc

Když se řekne papyrus, málokdo nejspíš ví, že tahle nevšední rostlina se správně jmenuje šáchor papírodárný (Cyperus papyrus). Vděčíme mu nejenom za nádherné svitky pokryté hieroglyfy, díky nimž můžete poznat mnohé detaily ze života starých Egypťanů, ale také např. za půvabné košíky nebo tašky. Jsou to ty, upletené z jeho stvolů, které si tak rádi vozíme ze své exotické dovolené. Mají opravdu výdrž – koneckonců ze stejného materiálu se dříve stavěly i odolné lodě. Stačí vzpomenout na Ra, se kterou Thor Heyerdahl přeplul Atlantský oceán.

U nás najde uplatnění zejména jako dekorativní rostlina. Vzhledem k vysoké výšce se hodí spíše do velkých prosvětlených hal. Ovšem v létě ho lze použít i jako přenosnou dekoraci okrajů jezírek nebo bazénů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na některých druzích šáchoru si i pochutnáte

Na mysli máme například šáchor jedlý (Cyperus aesculentus). Roste volně téměř po celé tropické Americe, Asii a dokonce i okolo Středozemního moře. Konzumovat se z něj dají hlízy, které vyrůstají na konci oddenků. Jen se k nim musíte prohrabat. Možná jste o nich už slyšeli. Prodávají se v prodejnách zdravé výživy jako tiger nuts nebo-li zemní mandle. Lze je konzumovat mnoha způsoby a připravuje se z nich také jedlý olej. V Egyptě si pak z jejich šťávy můžete dopřát i chutný, sladký a výživný nápoj.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)