Kočky a psi jako přenašeči chorob. Co od nich můžete chytit

Pes a kočka

Kočky a psi patří mezi nejoblíbenějších domácí mazlíčky. Bohužel se však mohou stát zdrojem parazitů a onemocnění. Tato zvířata totiž přichází do kontaktu s celým množstvím patogenů. A ty mohou způsobit onemocnění. Psi a kočky se totiž neštítí mrtvých zvířat, exkrementů, jsou vystavení parazitům, jako je klíště či blecha, a sežerou kdeco. To je důvod, proč bychom nikdy neměli svá zvířata pusinkovat. Jaké nemoci se dají chytit od psa a kočky?

Cystická hydatidóza (echinokokóza)

Toto onemocnění je způsobeno parazitem, který se drží na divokých zvířatech. Někdy se ale může dostat také na vaše domácí mazlíčky. Cystická hydatidóza je způsobena parazitem Echinococcus granulossus nebo Echinococcus multilocularis, kteří mají strukturu podobnou tasemnici. Na orgánech se objevují vícekomorové puchýře, které nabývají na objemu. Pokud bychom nemoc neléčili, mohla by způsobit i smrt. Tuto nemoc můžete chytnout poté, co budete líbat psa či kočku – zejména na srst.

Nevolnost

Foto: Pixabay

Leptospiróza

Tentokráte se můžete nakazit bakterií, která je přítomna v moči vašich mazlíčků. Prvotní příznaky onemocnění mohou připomínat chřipku – bolesti svalů a kloubů, horečka, kašel, bolest v krku. Někdy jsou doprovázeny také žaludečními obtížemi, jako je průjem, zvracení či nechutenství. V ojedinělých případech se dostaví též ztuhlost šíje a silné bolesti hlavy, takže nemoc bývá považována za meningitidu. Bakterie se dostane do krevního řečiště a odsud má přístup do všech orgánů. Nejvíce oslabuje ledviny a játra. Dobrou zprávou je, že toto onemocnění obvykle odezní samo. Existují ale případy, které musely být léčeny v nemocnici.

Bartonellóza

Tato nemoc bývá nazývána také jako nemoc kočičího škrábnutí. Jak tedy vzniká netřeba dále rozvádět. Nakaženy bývají obvykle děti do 15 let. Pokud je jedinec poškrábán infikovanou kočkou, v místě rány se tvoří malý pupínek. Po dvou týdnech se mohou zvětšit lymfatické uzliny na krku, v podpaždí či tříslech. Někdy mohou mít těžší průběh, a to pak začnou také hnisat. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolest hlavy, zad a podbřišku, nevolnost a zvracení. Toto onemocnění může odeznět i samo, a to po šesti měsících. Rychlejší ukončení nemoci je možné díky vhodným antibiotikům.

Toxokaróza

Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění. Je způsobena parazity, kteří se nachází v trávicím systému psa i kočky. Tento parazit se může dostat do půdy, kde přežije i několik let. Lidé jej obvykle zkonzumují s potravou. Onemocnění také vzniká při kontaktu s výkaly domácích mazlíčků (vždy si proto pečlivě umyjte ruce, i když si myslíte, že jste do kontaktu s výkaly přímo nepřišli). Paraziti způsobující toto onemocnění mohou napadnout všechny orgány: plíce, mozek, ledviny, oči, játra a slezina jsou nejčastější. Často žije parazit ve více orgánech najednou. Někteří jedinci mohou s tímto parazitem žít i několik let, než se projeví. Typickými příznaky toxokarózy jsou: horečka, bolesti hlavy, orgánová dysfunkce, změny osobnosti, zvětšené lymfatické uzliny a přetrvávající kašel.

Zdroje info:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-co-vsechno-muzete-chytit-od-sveho-psiho-milacka-pouhym-polibkem-40000362

https://porady.interia.pl/zdrowie/news-jakimi-chorobami-mozna-zarazic-sie-od-kota-lub-psa,nId,5067500

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5319273/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!