Kiwano: Rohatý meloun si vypěstujete sami

Kiwano

Kiwano je ovoce oválného tvaru, které má oranžovou slupku se spoustou drobných rohů. Proto se kiwanu někdy říká rohatý meloun, metulon nebo divoká okurka. Chuť dužiny je sladká a velmi osvěžující, avšak slupka ovoce je nepoživatelná. Dužina má světle zelenou barvu a obsahuje spoustu malých semen. Pokud si kiwano koupíte, uchovávejte je mimo lednici (i když při přepravě se skladuje při 18 °C).

Původ rostliny

Toto ovoce roste na jednoleté liáně, která svým vzhledem připomíná cukrový meloun nebo také okurky. Původem pochází z Afriky, ale dnes se hojně pěstuje v Austrálii a na Novém Zélandu. Kiwano (Cucumis metuliferus) náleží do stejného rodu jako okurka setá (Cucumis sativus). Také pěstování těchto dvou je podobné. Stejně jako okurka produkuje i kiwano sytě žluté květy, které jsou opylovány včelami.

Kiwano

Kiwano: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování kiwana

Vzhledem k tomu, že kiwano je ale subtropické ovoce, pěstujeme ho ve skleníku. Důležitá je kyprá půda s dostatkem živin a také pravidelná zálivka a slunce. K vypěstování můžete použít semena z plodů, které jste si koupili v obchodě. Tato semena vysévejte do květináčků koncem února. Na konci května je pak vysazujeme do skleníku. Jednotlivé rostliny by měly být od sebe vzdálené nejméně 80 cm. Rostliny můžeme vést po sítích nebo konstrukcích tak, aby rostly nahoru.

Péče o kiwano

Jakmile rostlina dosáhne délky 1,5 metru, můžete ji přistřihnout, prospěje to budoucím plodům. Na začátku září a až do příchodu mrazíků je možné sklízet plody – obdobným způsobem, jako sklízíme okurky. Opatrně je odstřihněte nebo odtrhněte od stonku v okamžiku, kdy budou zbarvené do oranžova. Plody už nebudou dozrávat, takže sklízíme jen dobře vyzrálé plody. V případě potřeby je možné použít stejná hnojiva a ochranné přípravky, jako na okurky.

Kiwano plody

Oválné plody mají oranžovou slupku porostlou ostny. Toto ovoce je dlouhé až 12 cm. Uvnitř se nachází dužina, která je rozdělena do několika částí: každá část je vyplněna semeny v zelené dužině. Chuť kiwana připomíná kiwi ve směsi s melounem.

Kiwano: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!