Kešu: pochutnejte si nejen na oříšcích!

Kešu

Kešu ořechy jsou plodem ledvinovníku západního (Anacardium occidentale L.). Tento strom má svůj původ v Jižní Americe. Největším vývozcem je Brazílie – brazilské kešu oříšky se mohou pochlubit svou nadměrnou velikostí a sladkou chutí. V současné době ale můžete koupit také kešu ořechy z Indie, kde jsou také hojně pěstovány. Tyto oříšky jsou sice křupavější, jsou ale menší a také méně sladké. Dalšími zeměmi, ve kterých se kešu ořechy pěstují, patří také Vietnam a střední Afrika.

Nejchutnější ořechy na světě

Kešu ořechy jsou nejlepší za syrova, protože mají jemně nasládlou chuť. Jejich chuť je velice jemná, proto bývají označovány za nejchutnější ořechy na světě. Často se ale dostaneme spíše k praženým a soleným variantám kešu ořechů, které příliš velkou zdravotní hodnotu nemají – smýšlejme o nich spíše jako o chuťovce. Zakoupit si je můžeme také v cukru, čokoládě, jogurtu či dalších sladkých či slaných variantách. Pokud si je ale chcete vychutnat takové, jaké jsou, konzumujte je syrové. Právě v syrové podobě poskytují také nejvíce živin.

KešuFoto: Pixabay

Obsah živin v ořeších

Kešu ořechy jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, které považujeme za prospěšné pro kardiovaskulární zdraví, ale také pro krásné vlasy a nehty. Dále obsahují vitamín K a vitamíny ze skupiny B, které jsou prospěšné pro nervový systém člověka: uklidňují nervy, dodávají energii a zlepšují koncentraci a paměť. Draslík snižuje krevní tlak a má uklidňující účinky na nervový systém člověka. Hořčík rozšiřuje cévy, čímž zabraňuje jejich ucpání. Zinek zase podporuje zdraví vlasů a nehtů.

Kešu jablkoFoto: Pixabay

Kešu jablko

Kromě samotného oříšku se ale dají zpracovávat také kešu jablka – to je ta část, která se nachází nad samotným kešu oříškem. Je šťavnatá a obsahuje spoustu vitamínu C a B2. Zpracovává se v různé produkty, jako je například víno, džem, marmeláda, šťáva, sirup apod. Na kešu jablko ale není na území České republiky snadné narazit, a to ani v rámci e-shopů. Také produkty z něj jsou velmi omezené. Ke každému kešu jablku je připojen jen jeden oříšek.

Zdroj info: https://www.poradnikzdrowie.pl

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!