Kdy a jak upravovat pokojové rostliny?

Pokojové rostliny většinou řez nepotřebují. Někdy však některá příliš vyroste nebo ztratí svůj původní tvar. V tu chvíli nastává čas vzít nůžky nebo nůž a dát se na stříhání a zaštipování rostlin.

Kdy upravovat rostliny?

Rostlinu tvarujeme zaštipováním od začátku období růstu po konec léta. Řez, který bude drastičtější, by se měl provádět pouze na počátku růstového období, protože pouze tehdy je zaručeno, že tvorba nových výhonků proběhne. Jestliže zaštipování nebo řez rostlin necháme na zimu či časné jaro, výhonky sice začnou znovu růst, ale budou slabé. I díky krátkým dnům a menšímu množství světla. Silnější výhonky zkracujeme zahradnickými nůžkami, ty slabší ne dřevnaté ostrým nožem.

Zaštipování

Zaštipování výhonků je jednoduchá úprava či zásah, obzvláště u rychle rostoucích rostlin. Mezi tyto rostliny patří například Koleus,voděnka nebo Beloperone guttata. U těchto rostlin dochází často k tomu, že výhonky rychle rostou a rostlina tak ztrácí svůj původní tvar. Zaštipování je jednoduché. Odštípneme nad očkem jeden centimetr až tři centimetry určitého výhonku. Z oček pak vyrostou nové výhonky. Tímto způsobem také dosáhnete hustšího a keříčkového vzhledu. Pokud má rostlina očka velice blízko u sebe, mělo by se odštipovat nad druhým očkem shora. Zaštipovat se dá prsty, nožem či nůžkami u více dřevnatých rostlin.

Zpětný řez

Při zpětném řezu se seřezávají výhonky těsně nad nejvýše položené spící očko. Tím se podpoří tvorba výhonků nových, ze spících oček. Zpětná řez se využívá hlavně u přerostlých rostlin jako je dracéna nebo diefenbachie, které mají spodní část kmínku vyholenou. A jak na to? Nejprve odřízneme vrchol a zkrátíme kmen na výšku, kterou požadujeme. Spodní část zůstane tak jak je. Odříznutý vrchol neboli vrcholový řízek zasadíme do substrátu a z něj vyroste nová rostlina. Kmínek naopak rozřežeme na části a necháme hezky zakořenit.  Spodní část původní rostliny znovu sama obrazí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.