Katalpa: Zbavte se hmyzu a užijte si krásných květů

Katalpa

Katalpa je nádherná rostlina s velikými listy a spoustou nádherných květů, které voní. Do zahrady zvolte druh Catalpa bignonioides, které se daří i v našich podmínkách. Původem je tato rostlina z jižní části severoamerického kontinentu. Ostatní druhy katalpy jsou původem z tropů, a proto nejsou vhodné pro pěstování u nás, v České republice. Katalpa je strom, který dobře snáší i znečištěné ovzduší, takže je ideálním řešením pro města.

Jak katalpa vypadá?

Ačkoli se jedná o strom, je nutné poznamenat, že růst je velice pozvolný. I v deseti letech má strom maximálně 2 až 3 metry, ve dvaceti letech pak mívá cca 5 metrů. Katalpa tedy roste velice pozvolna, ale může dosáhnout obrovských výšek – klidně i 20 metrů – jen jí to bude trochu déle trvat. Výhodou této rostliny je to, že voní po tabáku. Tuto vůni nemá ráda celá řada hmyzu, například komáři. Je ideálním řešením do zahrad, kde je nadměrný výskyt tohoto hmyzu.

Katalpa

Katalpa: Foto Pixabay

Ideální pro letní počasí

Katalpa má velké listy, které jsou velice krásné. Těmito listy ale navíc odpařuje vodu, čímž zvlhčuje a ochlazuje okolí, takže je ideálním partnerem do horkých letních dnů. V červnu a červenci začíná rostlina kvést: produkuje bílé, žluté nebo purpurově kropenaté květy. Květy rostou v pyramidálním hroznu (který můžeme vidět například u kaštanů) velkém asi 20 cm. Po odkvětu vznikají tobolky dlouhé asi 45 cm, které je možné využít do různých suchých vazeb. Tyto tobolky po rozlomení ale nepříjemně páchnou, a pokud je na stromě necháte, vydrží tam až do jara.

Různé druhy katalpy

Velké druhy katalpy můžete pořídit již asi za 200 Kč. Pokud máte menší zahradu a hodila by se vám menší odrůda, můžete si koupit kultivar Nana, který má ovšem tu nevýhodu, že nekvete. Také její cena je vyšší (stojí cca 2 000 Kč). Na druhou stranu, koruna roste jen do výšky, takže nás tento zakrslý stromek nebude časem prostorově omezovat. Vybrat si můžete i katalpu vícekmenou, která má pak vzhled podobný keři.

Žádné známé choroby

Velkou výhodou katalpy je také to, že netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Pokud listy blednou, stačí jim dodat síran hořečnatý (postřikem na list nebo v zálivce). Síran je možné také rozsypat na půdu v okolí stromu, katalpa pak bude lépe přijímat důležité živiny z půdy.

Katalpa: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!