Kardamom

Kardamon nebo kardamom: Dva názvy pro koření budoucnosti

Schválně, kolik druhů koření máte ve vaší kuchyni? Asi by se jich našla spousta, nicméně chybět by neměla ani ta úplně nejznámější a nejdražší. Jedním z nich, konkrétně třetím nejdražším u nás je bezesporu kardamom. Pokud jste se nikdy nepídili po jeho původu, jste na správném místě. V následujících řádcích se zaměříme na to, odkud toto koření pochází, jaké má účinky na lidské zdraví a nezapomeneme ani na konkrétní kuchyňské využití.

Co je kardamom?

Než se podíváme na původ kardamomu, zaměříme se lehce na správnost samotného názvu. Výraz kardamom je všeobecně považován za nesprávný. Přesto takto striktně hovořit nemůžeme. Vždyť samotný název kardamomon pocházející z řečtiny. Právě odtud vznikly oba výrazy, a to jak kardamon, tak i kardamom. V angličtině se tradičně užívají oba tvary, a to jak cardamon,tak i cardamom. Jinak samotné koření kardamom se získává ze semínek kardamovníku obecného. Tato rostlina se původně nacházela v Indii. Dnes roste v mnoha zemích, kde se nacházejí tropické pralesy. Co se týká zařazení, patří do čeledi zázvorovitých.

Kardamom a jeho účinky

Součástí kardamomu je spousta pro lidské tělo prospěšných látek. Tradičně se jedná o éterické oleje, vitamíny z řady B a jiných, železo, hořčík či vápník. Za zajímavost lze považovat i fakt, že rozeznáváme dva druhy kardamomu, a to pravý označovaný jako zelený a nepálský. Jinak dva druhy rozlišoval už i jeden z otců botaniky Theofast ve starověkém Řecku, a to ve 4. století př. n. l. Jinak by měl kardamom snižovat pálení žáhy, pomáhat při pálení žáhy a posilovat fungování jater. Kloktá se spolu s vodou i při bolestech v krku.

Kardamom z pohledu využití v kuchyni

Asi nejčastěji se kardamom používá jako koření, a to do jídel i nápojů. Jen v pečivu má v mnohých zemích tradiční zastoupení. Takový švédský bochánek kardemummabullar či finský chlebík pulla jistě stojí za to. Thajské kari, rýže basmati anebo nepálský pokrm masala kari určitě obsahují.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *