Kapradiny: vděčné rostliny, jejichž růst umíme podpořit

Kapradiny

Kapradina je nenáročná rostlina, která je vhodná i pro pěstování v tak náročných podmínkách, jako je koupelna. Někdy se ale může stát, že její listy začínají vadnout a rostlina odumírá. Je asi jasné, že rostlina nemá optimální podmínky pro svůj růst. Co se dá dělat, abychom tento proces zastavili a vrátili rostlině její krásný vzhled? Níže je vše, co potřebujete pro to, aby vaše rostlina bujně rostla.

Vhodné umístění

Stanoviště, které pro svou rostlinu vyberete, by mělo být pečlivě vybráno. Kapradina pro svůj růst potřebuje dostatek světla, avšak nelíbí se jí přímé sluneční světlo. V horším případě pro ni můžete vybrat světlý stín. Zde rostlina také poroste, ale ne tak rychle, jak by mohla ve větším světle. Zvolené místo by mělo být v dostatečné vzdálenosti od nějakého zdroje světla – například od radiátoru. To totiž způsobuje, že špičky rostliny hnědnou.

Kapradina

Foto: Freeimages

Správná zálivka

Kapradina je rostlina, která miluje vlhkost! Proto bychom její půdu nikdy neměli nechat vyschnout. Je důležité, abychom kontrolovali, jak je na tom. Uděláte to jednoduše tak, že prstem sáhnete na zeminu – ta nesmí být suchá. Kromě klasické zálivky můžete zvolit také rosení listů. Dejte si ale pozor na přelévání – to rostlina příliš ráda nemá. Podmáčená půda může znamenat zhoršení stavu rostliny.

Vlhkost vzduchu

Kapradina pro svůj růst potřebuje dostatečné množství vzduchu, a to zejména v topné sezóně, se kterou přichází suchý vzduch. Toho můžete docílit již zmíněným postřikem rostliny. Pokud ale patříte mezi zapomnětlivé zahradníky nebo se vám zkrátka nechce neustále myslet na kapradinu, můžete zvolit i jiné metody. Jednou z nich je investice do zvlhčovače vzduchu, což ostatně prospěje i vašemu zdraví. Nebo rostlinu můžete postavit na podmisku s vodou naplněnou kameny. Takto bude mít rostlina dostatek vlhkosti. A jediné, co vy musíte udělat, je čas od času pod kameny dolít vodu.

Hnojení

Fíkus je rostlina, která také potřebuje hnojení. Naštěstí ne příliš často. Ve vegetačním období – což je jaro a léto – stačí hnojit jednou za měsíc. Můžete si koupit speciální hnojivo pro kapradiny, zvolit ale můžete některé z domácích metod. Kapradiny milují kávovou a čajovou sedlinu, takže poté, co si dopřejete svůj ranní šálek, víte, co dělat. V období podzim a zima není hnojení nutné.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-co-zrobic-zeby-paproc-bujnie-rosla,nId,5798408

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!