Kapková závlaha z PET láhve: testování tří metod domácích systémů

Kapková závlaha

Správná zálivka je klíčová pro všechny druhy rostlin. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů, příliš málo vody zase vysušení rostliny. Řešením tohoto problémů může být kapková závlaha. Nemusíte investovat do drahých systémů, stačí, když si uschováte plastové PET láhve. Vytvořit si vlastní systém zavlažování je jednoduché a je to skvělý způsob, jak si trochu ušetřit práci se zaléváním rostlin.

Závěsná kapková závlaha

Jednou z možností, jak na kapkovou závlahu z PET láhve, je zavěsit ji nad rostlinu. Visí nad květináčem, což může být nejsložitější pro instalaci, avšak patří mezi dlouhodobá řešení. Díry vytvořené ve víčku (kudy kape voda do květináče) nejsou ucpány zeminou. PET láhev je připravena tak, že z ní odřízneme dno. Víčko propícháme tak, aby voda pomalu odkapávala. Jinou možností je víčko nepropíchávat, ale jen trochu povolit. Tímto způsobem si můžete nastavit rychlost odkapávání vody. Poté ještě ve spodní části láhve uděláme díry na zavěšení a zavěsíme nad květináč.

PET

Foto: Pixabay

Zapíchnutá PET láhev

Jedná se o nejčastější metodu, když PET láhev zapíchnete přímo do zeminy k rostlině. PET láhev připravíme stejným způsobem, jako u předchozí možnosti, jen nemusíme dělat díry na zavěšení. Víčkem dolů ji totiž zapíchneme do květináče. Hrozí zde ucpání odtokových děr, což je jednou z nevýhod. Gravitace a odpor mají působit proti sobě tak, že voda neodkapává příliš rychle a přitom postupně zavlažuje rostlinu.

„Pohřbená“ PET láhev

Dalším způsobem je právě tento, kdy láhev zakopeme do zeminy. Předtím jí ale propícháme boční stěny. Láhev zakopeme tak, aby byla víčkem nahoru. Víčko odstraníme, nebudeme ho potřebovat. Do „pohřbené“ láhve nacpeme hadřík nebo třeba ponožku a zalijeme vodou. Spoléhá se méně na gravitaci a odpor (i když i ty hrají roli) a více na myšlenku, že půda a kořenový systém přitahují vodu podle potřeby.

Nejlepší metoda

Ptáte se, která z metod je nejspolehlivější? Nemusíte to testovat na vlastní pěst, před vámi už to otestovali jiní. Ukázalo se, že nejspolehlivější metodou je právě první – zavěšení láhve nad rostlinu. Poskytuje konzistentní rychlost odkapávání. Zapíchnutá PET láhev je na druhém místě. Jedná se o poměrně spolehlivý systém, hrozí zde ale riziko ucpání odtokových děr. Zakopaná láhev se neukázala jako příliš účinná ani spolehlivá.

Zdroje info:

https://thrivingyard.com/plastic-bottle-drip-irrigation/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kapkova-zavlaha-pet-lahev-30000401.html

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!