Kalisie vonná – zpracování, pěstování a léčivé účinky

Kalisie vonná

Jednou z velmi zajímavých pokojových rostlin je kalisie vonná. Tato kráska nejen že zajímavě vypadá, ale má také pozitivní účinky na lidské zdraví. Právě proto se vyplatí představit si kalisii vonnou mnohem podrobněji. Třeba se i vy nakonec rozhodnete, že budete mít tuto krásku ve vašem interiéru také.

Tropický či subtropický původ

Kalisie vonná miluje horko a vlhko. Jedná se ostatně o rostlinu mající domovinu ve Střední a Jižní Americe. Najdeme ji ale také v Tichomoří anebo v Austrálii. U nás se jedná o čistě pokojovou rostlinu, která se pěstuje v teplých podmínkách. Teplota by se neměla dostávat pod 12 stupňů Celsia. Znát ji můžete také pod některými jinými názvy, jako jsou například Podénka, Voděnka anebo Blázen. Názvů je zkrátka hned několik, jedná se přitom o jednu a tu samou rostlinu.

Jednoduché zakořenění kalisie vonné

Pěstování kalisie není nijak náročné a v podstatě mimo požadavků na vyšší teplotu se nevyznačuje ničím zvláštním. Její množení je také jednoduché. Stačí ulomit oddenek a následně jej nechat zakořenit ve vodě. Za nějaké 2 až 3 týdny se vytvoří kořenový systém a můžeme květinu zasadit přímo do květináče. Co se týká substrátu, bohatě postačí klasický zahradnický. Udržovat se vyplatí tento substrát ve vlhkosti a čas od času jej přihnojit. Jde o rychle a poměrně bujně se rozvíjející kultivar, takže o růst kalisie není třeba mít strach.

Léčebné účinky kalisie vonné

Kalisie voňavá je pro mnohé z nás zázračnou rostlinou, protože má několik pozitivních účinků na lidské zdraví. Ostatně ve Spojených státech amerických a v bývalém SSSR měla i vojenské využití. Dokáže léčit prostatu, alergické reakce a třeba také pomáhat při roztroušené skleróze, Parkinsonově nemoci anebo nejrůznějších zánětech. Výborná je i proti ostruhám na patě a pomoct umí i při potížích s krevním oběhem a jiných neduzích.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.