Kalisie vonná

Kalisie vonná – zpracování, pěstování a léčivé účinky

Jednou z velmi zajímavých pokojových rostlin je kalisie vonná. Tato kráska nejen že zajímavě vypadá, ale má také pozitivní účinky na lidské zdraví. Právě proto se vyplatí představit si kalisii vonnou mnohem podrobněji. Třeba se i vy nakonec rozhodnete, že budete mít tuto krásku ve vašem interiéru také.

Tropický či subtropický původ

Kalisie vonná miluje horko a vlhko. Jedná se ostatně o rostlinu mající domovinu ve Střední a Jižní Americe. Najdeme ji ale také v Tichomoří anebo v Austrálii. U nás se jedná o čistě pokojovou rostlinu, která se pěstuje v teplých podmínkách. Teplota by se neměla dostávat pod 12 stupňů Celsia. Znát ji můžete také pod některými jinými názvy, jako jsou například Podénka, Voděnka anebo Blázen. Názvů je zkrátka hned několik, jedná se přitom o jednu a tu samou rostlinu.

Jednoduché zakořenění kalisie vonné

Pěstování kalisie není nijak náročné a v podstatě mimo požadavků na vyšší teplotu se nevyznačuje ničím zvláštním. Její množení je také jednoduché. Stačí ulomit oddenek a následně jej nechat zakořenit ve vodě. Za nějaké 2 až 3 týdny se vytvoří kořenový systém a můžeme květinu zasadit přímo do květináče. Co se týká substrátu, bohatě postačí klasický zahradnický. Udržovat se vyplatí tento substrát ve vlhkosti a čas od času jej přihnojit. Jde o rychle a poměrně bujně se rozvíjející kultivar, takže o růst kalisie není třeba mít strach.

Léčebné účinky kalisie vonné

Kalisie voňavá je pro mnohé z nás zázračnou rostlinou, protože má několik pozitivních účinků na lidské zdraví. Ostatně ve Spojených státech amerických a v bývalém SSSR měla i vojenské využití. Dokáže léčit prostatu, alergické reakce a třeba také pomáhat při roztroušené skleróze, Parkinsonově nemoci anebo nejrůznějších zánětech. Výborná je i proti ostruhám na patě a pomoct umí i při potížích s krevním oběhem a jiných neduzích.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. Věra Miklerová Odpovědět

  Prosím, jak použít kalisii na ostruhy na patě? Trápí se s tím maminka.Je to hodně bolestivé a nic nepomáhá.Kalisii mám doma, ale nevěděla jsem, že by mohla pomoct. Děkuji za odpověď.Věra

 2. Eliška Šneberková Odpovědět

  Dobrý den, naše činčilka má popálené pacičky a má to teď dost živé, máme mastičku z veteriny Alaptid, mohu použít i kytku kalisii? Děkuji

 3. komule Odpovědět

  … pomáhat při nejrůznějším zánětům ?!?
  … proti ostruhům na patě ?!?
  pane Štěpáne, a to se nestydíte přiznat, že máte vysokoškolsky vystudovanou češtinu?
  o výpovědní hodnotě článečku ani nemluvě

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za upozornění, bleskově opraveno.
   Stydím se za chyby, normálně je nedělám. Bohužel šlo o texty, kdy jsem magazín budoval a psal dalších 10 až 15 NS reklamních textů denně pro firmy, a ještě přitom navíc učil.
   Prostě nějakým způsobem jsem musel vydělávat, abych dokázal dostat Naši zahradu tam, kde je. Z učitelského platu by se to dařilo jen velmi složitě. Dnes už je situace naštěstí jiná. Tím se ale nechci vymlouvat, odpovědnost za chyby je moje.
   Jinak se říká, že správný copywriter má v textu 1 překlep.
   Mějte se hezky!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *