Kalátea: skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti

Kalátea

Kalátea (Calathea) nepatří k nejjednodušším rostlinám do interiéru, o to je ale krásnější. Pochází z podrostu tropických lesů a každý její list vypadá jako ručně malovaný. Originální vzory na listech, charakteristické pro daný druh a odrůdu, dělají z této rostliny velmi oblíbenou a dekorativní pokojovku. Tato rostlina své listy každou noc skládá, ráno je zase rozvine. Tuto adaptaci využívá rostlina k zachycení i toho nejmenšího paprsku světla.

Vhodné umístění

Ve svém přirozeném prostředí roste kalátea ve stínu stromů tropických lesů, mimo přímé sluneční světlo. Líbí se jí tedy místa bez průvanu, v částečném stínu nebo jasné, ale rozptýlené světlo. Kalátea potřebuje teplo a vlhký vzduch. Doma je nejlepší jí zajistit pokojovou teplotu 18-25 °C. Čím vyšší je teplota, tím vyšší by měla být vlhkost vzduchu. Ideálním místem pro pěstování je tak také světlá a teplá koupelna nebo kuchyň. Měli byste také vědět, že Calathea nemá ráda výpary z plynových spotřebičů.

Nejkrásnější druhy a odrůdy

Kalátea má téměř 300 druhů a mnoho z nich se pěstuje jako okrasné rostliny. Můžeme si vybrat mezi nimi nižší nebo vyšší. Všechny mají extrémně dekorativní listy různých barev a vzorů. V závislosti na druhu a odrůdě mohou být zelené, stříbřité, narůžovělé, kaštanové nebo fialové. Kalátea vypadá dobře, když ji necháte růst samotnou, ale také ve skupině rostlin. Pokud dáme dohromady různé odrůdy, může vzniknout tropické uspořádání. Rostliny vypadají různě, ale mají stejné požadavky, což usnadní pěstování a zároveň vytvoří vlhké mikroklima, ve kterém budou lépe růst.

Calathea

Calathea: Zdroj obrázku Pixabay

Calathea lancifolia – Kalátea kopinatá

Tento druh má podlouhlé listy se špičatými konci a zvlněnými okraji. Charakteristický je tmavě zelený vzor po celé délce listu, který vypadá jako výhonek s menšími listy. Díky této kresbě je to pro býložravce v přírodě méně zajímavá, protože ti radši volí velké listy.

Calathea orbifolia

Jeden z nejvyšších druhů dosahuje výšky až 90 cm. Je mimořádně dekorativní díky velkým, kulatým, stříbřitě zeleným listům se zelenými pruhy. Vypadá krásně na platformě, a to jak jako solitér, tak ve společnosti jiných rostlin.

Calathea ornata ‚Sanderiana‘

Tato odrůda je jedinečná svými růžovými pruhy, které se objevují na povrchu listové čepele. Vypadají, jako by byly namalovány tenkým štětcem a kontrastují s tmavě zelenými listy. Dorůstá do výšky asi 60 cm.

Calathea musaica ‚Network‘

Velkolistá odrůda s jemným žlutozeleným mozaikovým vzorem. Dorůstá až do výšky asi 80 cm.

Сalathea roseopicta ‚Medallion‘

Za své jméno vděčí širokým, oválným listům, které vypadají jako medailonky. Jsou zdobeny různobarevným vzorem, ve kterém se prolínají různé odstíny zelené se stříbrnou. Spodní strana listů je tmavě fialové barvy.

Dobrá společnost pro kaláteu

Kalátea vypadá dobře ve společnosti fíkusů, filodendronů nebo kapradin.

Calathea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!