Kalanchoe blossfeldiana: návod na její pěstování v interiéru

Kalanchoe

Kalanchoe blossfeldiana neboli kolopejka vděčná je rostlina, kterou jsme si oblíbili díky jejímu velkému množství květů. Zajímavostí této květiny je to, že vykvete pouze tehdy, když je den kratší (denní světlo, kterému je rostlina vystavena) než 10 hodin. To znamená, že květy se nejčastěji objevují na konci podzimu a v zimě. Proto se jedná o ideální rostlinu, kterou můžete použít ve svém interiéru, pokud toužíte po květech v tomto období. S trochou péče ale mohou květy zdobit rostlinu po celý rok.

Poznávací znamení rostliny

Kalanchoe blossfeldiana je jednou z nejznámějších druhů rodu kalanchoe. Tato rostlina se vyznačuje svými tlustými a šťavnatými listy, které mají svěže zelenou barvu. Důvod, proč je tolik lidí pěstuje, jsou ale drobné kvítky, které se vyskytují na vrcholu této rostliny. Mohou mít různou barvu: červenou, oranžovou, žlutou nebo bílou. Kalanchoe kvete, když den trvá méně než 10 hodin po dobu minimálně 5 týdnů. Pokud byste se chtěli květů dočkat dříve, než na konci podzimu či v zimě, můžete toho docílit poměrně jednoduše – umělým zkracováním dne. To je také důvod, proč kalanchoe můžete najít v zahradnictvích a květinářstvích po celý rok.

Kalanchoe

Foto: Pixabay

Nákup kalanchoe

Při nákupu je třeba dát si pozor na několik faktorů. V první řadě je dobré, když rostlina již má určité květy – ty by ale neměly být plně vyvinuté a vybarvené. To by znamenalo, že se rostlina chystá k odkvětu a vy byste si její krásy příliš dlouho neužili. Na listech pak můžeme vidět škůdce nebo možná poškození v důsledku chorob. Listy by měly být masité a beze skvrn. Vyhýbejte se rostlinám, které vykazují známky přítomnosti škůdců. Při nákupu si dejte pozor také na okolní teplotu – ta by neměla být nižší, než 12 °C, protože pak rostlina vadne a je možné, že se její stav zhorší natolik, že uhyne.

Podmínky pro pěstování

Kalanchoe blossfeldiana má ráda slunná místa, a to zejména v době, kdy již kvete. Dopřejte jí tedy parapet orientovaný ideálně na jih. V létě ale přemístěte kalanchoe mimo přímé sluneční záření, které by mohlo způsobit rostlině popáleniny. Půda by měla dobře odvodněná – vhodné je smíchat hrubý písek s půdou. Pro pěstování jsou vhodné teploty v rozmezí od 15 do 23 °C.

Péče o kalanchoe

Kalanchoe patří mezi rostliny, které vydrží spíše sucho, než přelévání (způsobuje hnilobu kořenů nebo rozvoj padlí). Proto se zálivkou spíše šetřete. Přebytečnou vodu si rostlina uchovává v listech, takže s nedostatkem vody si umí poradit. Zalévejte jednou týdně – jakmile horní vrstva půdy v květináči vyschne. Vyhýbejte se polévání listů vodou. Pro bohatý květ je dobré rostlinu jednou za čtrnáct dní obohatit hnojivem na pokojové květiny. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, stejně jako nemocné listy.

Co dělat po odkvětu?

Vzhledem k tomu, že rostlina obvykle nechce po odkvětu znovu vykvést, si spousta lidí myslí, že se jedná o jednoletou rostlinu. Vyhodit ji je ale veliká škoda! Několik týdnů po odkvětu je dobré zkráti veškeré výhonky na polovinu. Poté rostlině dopřejte světlo kratší než 10 hodin. To ji stimuluje ke kvetení. Můžete si počkat na konec podzimu nebo zimu, nebo můžete rostlině dopřávat umělé osvětlení na tmavém místě, které jí poskytne světla tak akorát. Někteří zahradníci dopřejí rostlině do 10 hodin světla a následně ji přikryjí kartonem nebo neprůhlednou nádobou. Jakmile rostlina začne kvést (obvykle po pěti týdnech) nemusíme už metodu „krátkého dne“ dodržovat.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-uprawiac-kalanchoe-blossfeldiana-w-domu,nId,5454076

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!