Kaki

Kaki čili tomel japonský se představuje

Kaki neboli tomel japonský je sladké a lahodné ovoce s vanilkovou vůní.  Abychom toto ovoce výrazné barvy mohli konzumovat i my, musí být dostatečně zralé, jinak chuť dobře nevynikne.  Kaki si dováží z daleka a v našich podmínkách se nechává dozrát. Pokud si však chcete vypěstovat svoje vlastní kaki, můžete!

Dekorativní rostlina se sladkými plody

Tomel japonský pochází z Asie a má velmi dekorativní vzhled. U nás je tomel zatím méně známé ovoce, ale v Japonsku patří mezi tři nejoblíbenější ovoce. Vyniká lesklými tmavozelenými listy. Z nenápadných květů pak dozrávají výtečné plody zářivě oranžové barvy, připomínající rajče. Plody dorůstají v průměru 5-8 cm a dužina má velký obsah vitamínu C. Tomel má také velmi kvalitní dřevo, které zase připomíná eben.

Jak si kaki vypěstovat?

Tomel můžete vypěstovat ze semen plodů, které vysejete do propustné, vlhké a výživné půdy s mírně kyselým pH. Následně se rostlina nechá vzejít při pokojové teplotě. Takto vzešlé rostlin, však nemusí mít tak dobré vlastnosti, jako ty naroubované. V našich podmínkách lze tomel pěstovat jako přenosnou rostlinu. To znamená od jara do podzimu na zahradě a v zimě doma v chladné místnosti nebo celoročně ve skleníku, kde se netopí.  Ideální zimní teplota pro kaki je totiž 1 °C.  I když se jedná o subtropickou dřevinu, vůči mrazům a především těm krátkodobým je odolná.  Tomel má rád propustnou půdu, slunné místo, mírnou, ale častou zálivku a také časté přihnojování.

Kdy sklízet ovoce?

V druhé polovině května nastává doba kvetení, která trvá 2-3 týdny.  Plody pak dozrávají v září a říjnu. Nezralé plody jsou nepoživatelné a trpké.  Abyste tedy dosáhli těch sladkých a lahodných plodů, nejspolehlivějším způsobem je nechat plody přejít mrazem. V takovém stavu je můžete nechat na stromě klidně až do Vánoc nebo je společně s jablky nechat dozrát při pokojové teplotě doma.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.

7 komentářů

 1. Kramperová A. Odpovědět

  Článek o pěstování tomelu je všude stejný, ale žádný už
  nepíše, kdy začne roubovaný tomel plodit.
  Děkuji za odpověď

 2. Radek Odpovědět

  Stromky začínají plodit velice brzo, klidně i druhým rokem. Je ho možno, podle odrůdy, pěstovat i celoročně venku ve volné půdě.

 3. Eva Odpovědět

  Pro pěstování v našich podmínkách jsou nejlepší hybridní naroubované stromky na podnoži virginie.Vydrží mráz i vice než -25.Pěstuji a plodi tak po 3_4 roce.Minulý týden jsem sklidila 25 krásných plodů.Malý stromek jsem po dva roky v zimě zabalila.Minulý rok už to pro jeho velikost ani nešlo a u stromku neomrzla ani větvička.Tyto druhy už mají v nabídce i zásilková zahradnictví.Stoji to za to,krásný stromek.

  1. Jarda Odpovědět

   já koupil v Ostrožské Nové Vsi – směr Lhotka … roubovaný u kořenového krčku, má být zimovzdorný spolehlivě do -20°C … jukka.cz
   jsou kontejnerované, dá se vybrat z množství asi 30 kousků …výška asi 155-180cm, cena 550,-Kč …

 4. Alča Odpovědět

  Ahojky můžu se zeptat ? Zasadila jsem si semeno z Kaki před 3 lety jako pecku z ovoce už má 3 roky nikde napíšou jestli plodí samec nebo samice jak to rozpoznam a zda mi vůbec bude stromek plodit když není naroubovane… děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *