Skimie japonská: Východní kráska nezklame

Skimie japonská

Pokud si přejete mít na zahradě pěkný kvetoucí keř, který nepotřebuje moc místa, pak zkuste vsadit na skimii japonskou. Tento pomalu rostoucí keřík vám zaručeně zpestří celou zahradu a to nejev v období vegetace, ale i během podzimu.

Stálezelená rostlina

Skimii japonskou zakoupíte většinou už jako vrostlou keřík vysoký 30 cm a pěkně košatý s mnoha květy.  Tato stálezelená rostlina se hodí také k pěstování v nádobách.  Pěstování má ovšem jednu podmínku, jelikož se jedná o dvoudomou rostlinu, potřebujete samčí i samičí rostlinu, nejlépe jednu samčí a dvě až tři samičí. Jestliže skimii takto nevysadíte, nedočkáte se v zimním období karmínových korálků, které jsou opravdu krásné. Rozeznat samčí nebo samičí rostlinu podle květu nebo vzrůstu možné není.  Jediným způsobem, jak to rozeznat, je podle označení.  Označení ‘Rubella‘  u skimie japonské značí samčí rostlinu a ‚ Nymas‘ samičí.

Skimie japonská – pěstování

Skimii, kterou zakoupíte v květináči, můžete vysazovat klidně celoročně. Nevyhovuje jí zásaditá zemina, ale je nutné smíchat zeminu s kompostem a rašelinou určenou pro rododendrony. Stanoviště vyberte nejlépe polostinné, tam se bude skimii nejvíce dařit. Skimie nemají rády hlubší výsadbu, než v jaké byly původně, proto je nezahrnujte kompostem, rašelinou nebo drcenou kůrou. V našich podmínkách jsou tyto keříky mrazuvzdorné, jen první roky přivítají nějakou ochranu před holomrazy, třeba v podobě netkané textilie nebo bublinkové folie. Stejně tak zaopatřete rostliny v nádobách nebo je přestěhujte do bezmrazé místnosti.

Množení

Skimii si samozřejmě můžete zakoupit v zahradnictví, ale ani množení vlastní rostliny není náročné.  Máte dva způsoby a to buď řízkováním, nebo ze semen. Množení ze semen je pomalejší a řízkováním zase získáte po zakořenění větší rostliny. Semena se sbírají po dozrání a očištěná se vysévají do truhlíků, kde za tři týdny vyklíčí.  Přepichovat rostlinky nemusíte, jen počkejte, až dostatečně zesílí a přesaďte je. U řízkování odstřihněte vyzrálé (v zimě) nebo polovyzrálé (v létě) řízky, smočte ve stimulátoru a poté napíchejte do rašelinového substrátu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.