Jímka na dešťovou vodu patří na každou zahradu

Jímka na dešťovou vodu- kellnercz.cz

Hospodaření s vodou je pro každou domácnost velmi důležité a rozhodně se vyplatí pořídit si kvalitní jímku, která bude schopna vodu kompletně pojmout. Na většině zahrad vše řeší nejrůznější barely a sudy, jež jsou sice na jednu stranu funkční, nicméně na druhou u nikoho žádný velký estetický dojem nevzbudí. Optimální jsou tedy zejména moderní jímky, které se umístí pod terén, takže je nejde vidět. Vybrat si lze celou řadu nejrůznějších modelů, které vám budou z hlediska celkového objemu vyhovovat. Podívejme se tedy na všechny aspekty, které se jímek týkají. Podíváme se na jejich hlavní výhody a také na to, jak je vhodné postupovat při výběru určitého konkrétního modelu.

Samonosná jímka na dešťovou vodu- kellnercz.cz

Samonosná jímka na dešťovou vodu- kellnercz.cz

Ekonomické nakládání s vodou

Hlavní výhodou kvalitní jímky na dešťovou vodu je pochopitelně maximálně ekonomické nakládání s vodou. Zalévat budete moci i v době největšího sucha z vlastních zdrojů. V současné době období sucha trápí nejen jih Evropy, ale i střední část včetně naší země. Důkazem budiž i minulý rok, kdy bylo sucho opravdu extrémní. Jímky na dešťovou vodu nejsou nijak drahé i v porovnání s celkovou sumou, kterou budete nuceni složit za vyčerpanou vodu. Jeden kubický metr čisté vody z řádu se pohybuje klidně i kolem 80 korun za 1 m3. Při vysoké spotřebě vody na zalévání se nejspíše setkáte s tím, že zaplatíte vysoké částky. Rezervoár dešťové vody by přitom vše vyřešil. Zapomenout nelze ani na skutečnost, že cena půjde nahoru. Platit byste tak mohli mnohem větší finanční částky, což se logicky nevyplatí.

Kvalitní plast jako základ

Pořízení jímky na dešťovou vodu je třeba promyslet. Na trhu se nachází spousta nejrůznějších modelů, které se ale nemusí vždy vyznačovat vysokou kvalitou. Vsadit byste proto měli na model, který prošel sérií atestů. Právě ony prokážou, že se jedná o vysoce kvalitní materiál. Jímka musí být nepropustná a také se nesmí zdeformovat díky tlaku okolní zeminy. I proto se vyplatí vsadit na modely opatřené kovovým armováním. Právě to dokáže skvěle celou nádobu ochránit.

Podzemní nádrž hranatá nesamonosná- kellnercz.cz

Podzemní nádrž hranatá nesamonosná- kellnercz.cz

Jak jímka na dešťovou vodu funguje?

Fungování jímky s dešťovou vodou je velmi jednoduché. Na základě samospádu, který je třeba brát v potaz již při instalaci nádoby, se voda dostane do jejího interiéru. Při instalaci jímky je třeba myslet i na její obetonování, které její životnost dokáže maximálně prodloužit. Do již předem připravené nádoby můžete pohodlně připojit potrubí a zejména kvalitní čerpadlo. Právě ono totiž dostane vodu na povrch. Čistotu vody bez potíží obstará nainstalovaný filtr.

Pokud si chcete prohlédnout nejrůznější typy jímek, můžete navštívit například web www.kellnercz.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.