Jedy ve vašem domově: váš pes nemusí být v ohrožení!

zvíře

Váš pes je zvíře. Od člověka se liší tím, že neumí vyhodnotit, že mu některé věci škodí. Proto se s klidem pustí do kousání elektrických kabelů, které jsou připojeny do elektrického obvodu. Okouše kytku, která je jedovatá. Nebo zbaští celou tabulku čokolády, protože je tak sladká. Je na majitelích, aby zajistil bezpečnou domácnost, ve které nemůže dojít k nehodě. Protože psy často necháváme doma sami, musí být všechny jedy mimo jeho dosah.

Pes nesmí lidské léky

Pokud máte horečku, dáte si některé antipyretikum. Rozhodně nepoužívejte léky určené pro lidskou spotřebu na nemoci, které má váš pes. Byť je vaším cílem dosáhnout toho, co lidský lék slibuje. Stejně tak bychom měli léky dát mimo jeho dosah, aby nedošlo k tomu, že nějakou pilulku pes pozře. Plastové krabičky mohou vypadat jako lákavá hračka, při jejich prokousnutí může pilulku omylem spolknout. Jen málo pilulek snědených vaším psem může vyvolat selhání jeho jater či ledvin.

Pes otrava

Foto: Pixabay

Pokojové rostliny mohou být jedovaté

Některé pokojové rostliny jsou jedovaté, a ví se to o nich. Například diefenbachie, jmelí, konvalinky či oleandr. U některých to nemusí být na první pohled jasné. Jedná se například o cibuloviny, jako jsou tulipány či hyacinty. Pokud tyto chcete mít ve svém interiéru, umístěte je tam, kam se pes nemůže nikdy dostat. To znamená ne na kuchyňský stůl, kam může pes vyskočit, když bude chtít. Je důležité chránit psa také před rostlinami, které jsou v zahradě. Přečtěte si o každé rostlině, kterou doma máte nebo si ji chcete pořídit, zda je bezpečná pro psy.

Čisticí prostředky a přípravky proti škůdcům pes nesmí spolknout

I kdyby se jednalo o ekologické prostředky na úklid, je třeba je držet tam, kde se pes nedostane. Mohou způsobit podráždění žaludku či popáleniny jazyka, a dokonce mohou být i smrtelné. Pokud je pes pozře, nikdy nevyvolávejte zvracení, protože tím se toxické látky budou opět vracet jícnem, ústy a znovu způsobují škody. Na místě je okamžitá návštěva veterináře. Stejně tak je to i s přípravky proti škůdcům, jako jsou krysy, mravenci aj.

Pes by neměl ani lidské jídlo

O čokoládě je známo, že psům chutná, není pro ně ale vhodná k jídlu. Je toxická a může způsobit problémy s jejich slinivkou. Také maso, které obsahuje vařený tuk, mohou způsobit problémy s játry. V případě vařeného masa je třeba odstranit veškerý tuk. Pro psa nejsou vhodné ani masné výrobky, jako je šunka či paštika.

Nepouštějte psa do garáže

Je nepravděpodobné, že se pes pustí do takových aromatických tekutin, jako je benzin nebo olej. Velmi lákavá ale může být nemrznoucí směs, protože má sladkou chuť. Jen jedna lžíce je pro psy fatální.

Další toxické látky v domácnosti

Pes by se neměl dostat ani k těmto:

  • Trávník ošetřený insekticidy, herbicidy či hnojivem.
  • Baterie.
  • Cigarety.
  • Kávová sedlina.
  • Alkoholické nápoje (ano, i pivo).
  • Naftalínové kuličky.
  • Potpourri.
  • Astmatické inhalátory.
  • Esenciální oleje.

Zdroje info:

https://www.medvet.com/15-surprising-pet-poisons-keep-your-pet-safe/

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/849-poison-proofing-home-dogs-aaha

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!