Jalapeňos

Jalapeňos: Pěstování tradičních papriček

Papričky jalapeňos jsou původem z Mexika a jedná se o nejpopulárnější papričku na celém americkém kontinentu.  Jalapeňos  jsou charakteristické svou pálivostí, která dosahuje 2 500 až 6000 Scovilleových jednotek pálivosti. V porovnání s ostatními pálivými papričkami je druh jalapeňos mírně pálivý až pálivý. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto papričky jalapeňos pěstovat, abyste si pak mohli vytvořit takové delikatesy, jako jsou např. nakládané papričky jalapeňos nebo  jalapeňos plněné sýrem.

Před výsevem

Kolem 1. února namočíme osivo před výsevem do vlažné vody, asi na jeden den.  Poté papriky vysejeme do směsi výsevného substrátu s hrubším pískem, po zasypání této směsi zhruba 1 cm zakryjeme papírem, vrstvou 10 cm nad substrátem. Zajistíme také teplotu okolo 30 °C, aby sazeničky do 10 dnů vyrostly.  Poté přepícháme sazeničky do truhlíků. Očekáváme sazenice vysoké 30 až 40 cm. Otužené několik dnů na slunci a už sytě zelené sazenice vysázíme do dvou vykopaných stružek, vzdálených od sebe 45 cm.  Pořádně zalijeme.

Až sazenice povyrostou

Ve chvíli, kdy sazenice povyrostou a začnou kvést, vylomíme první květ či plod. Chodníkovou mezeru přikopčíme z každé strany k jednomu řádku, přihnojujeme a zaléváme jen do vzniklých stružek. Alespoň jednou za dva dny kvetoucí rostlinou zatřeseme, abychom zajistili co nejlepší opylení a velké plody.  S násadou velkých plodů může docházet k rozlámání rostlin.  Tomu zabráníme tak, že mezi krajní kolíky vypneme drát a to v takové výšce, aby se neulomily boční větve.  K drátu pak přivazujeme tenkým provázkem postupně jednotlivé sazenice. Podle potřeby provážeme.

Údržba a ošetření

Papriky zaléváme méně často, ale za to do větší hloubky a při dozrávání plodů zálivku omezíme. Udržujeme také čistou půdu bez trávy, kontrolujeme nástup různých škůdců. Před jarními nebo podzimními mrazíky uchráníme porost tím, že ho překryjeme netkanou textilií. Jako základní hnojení je vhodný kravský hnůj či jiný humusový materiál.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *