Jaký je na pěstování durman

Durman je český název pro rostlinu zvanou datura nebo též brugmansia. Durman obecný byl také nazýván panenskou okurkou. Okrasným durmanům se zase říká andělské trumpety, protože tvar květů trumpetu opravdu připomíná. Durmany se pyšní obrovskými nádhernými květy, které jsou však bohužel jedovaté. Máte-li malé děti, zvažte jeho pěstování na dobu, až povyrostou. Jaký je durman na pěstování, to je obsahem následujícího příspěvku.

Pěstování durmanu

U nás lze durman pěstovat jak v létě na zahradě, terase nebo na balkoně, tak v zimě v chladné místnosti. Durman je krásný a bohatě kvete od června až do října. Aby i na vaší zahradě durman bohatě kvetl, je nutné pro jeho pěstování splnit následující zásady. Rostlinu umístěte na slunné stanoviště. Durman vyžaduje výživnou, humózní a propustnou zeminu, která bude mít stále dostatek vláhy. Důležitý je také dostatek živin, což zajistítečastýmpřihnojováním. Durman zhruba v květnu seřízněte a vytvarujte. Současně jej také přesaďte. Mladé rostlinky přesazujte každý rok, starší exempláře stačí přesadit jednou za tři až čtyři roky.

Jak zazimovat durman

Zazimování durmanu nastává v době, kdy už se blíží první mrazíky. Durman můžete umístit do chladné chodby, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 10 °C. Počítejte s tím, že rostlina zde shodí listy. Durman stačí zalévat zhruba jednou za čtrnáct dní. Koncem února je třeba začít zálivku postupně zvyšovat. Pokud nemáte chladnější chodbu, můžete rostlinku umístit do světlé a vlhčí místnosti s teplotou mezi 12 až 15 °C. Durman zde pak listy neshodí, a proto je potřeba ho zalévat častěji. Vzhledem k tomu, že je durman jedovatý, jak jste si mohli přečíst hned v úvodu našeho příspěvku, je žádoucí manipulace s rostlinou pouze v rukavicích.

Množení durmanu

Durman lze vypěstovat ze semen, která se vysévají v březnu. Semena koupíte ve specializovaných prodejnách v různých druzích a odrůdách. Vegetativně množit se dá durman tak, že na jaře odeberete měkké řízky bez květních pupenů a vrcholupod mikrotenovým sáčkem řízky necháte asi dva měsíce zakořenit. Řízkováním můžete durman množit i na podzim, kdy je necháte zakořenit ve vodě. Na jaře je pak můžeme zasadit do substrátu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.