Jakou dlažbu na terasu, chodník a k bazénu?

Dlažba

Obliba teras mezi majiteli domů roste. Chytře totiž rozšiřují obytnou část domu a spojují jeho interiér s exteriérem.

Venkovní dlažba ale samozřejmě není jen ta terasová. Dlaždice patří i na chodníky, do zahrad, před garáž, k bazénům a na příjezdové cesty. Na základě jakých parametrů vybrat tu pravou?

Pozor na zatékající vodu

Výběr vhodné dlažby je na místě pořádně promyslet. V potaz je na místě vzít nejenom jejich vzhled, ale také užitné vlastnosti, ať již se jedná o její protiskluznost, povrchovou úpravu a nároky na údržbu. Dále je třeba mít na paměti, že do venkovní dlažby nesmí zatékat voda. V zimě by totiž zamrzla a dlažbu poničila. Řešením jsou buď tzv. lepená dlažba, dlažba položená na terče, naimpregnovaná či taková, která není pevně spojená s podkladem (například zámková dlažba), kterou lze kdykoliv rozebrat a opětovně složit. Problémy s vodou dále nemají dlažby vegetační a drenážní.

Vsaďte na kvalitu a luxusní vzhled

Velmi kvalitní dlažby najdete v portfoliu renomované značky Presbeton. Jedná se o dlažby v pestré paletě barev a velmi atraktivních a zároveň praktických povrchů. Pojďme si je představit o něco blíž.

Dlažby Natural

Líbí se vám přírodní materiály, jako jsou dřevo nebo kámen? V tom případě se vám určitě zalíbí i dlažba, která tyto materiály včetně kamence, vápence, travertinu, dlažebních kostek či břidlice věrně imituje. A k tomu je mrazuvzdorná, trvanlivá a nenáročná na údržbu. Zkrátka disponuje vlastnostmi, které přírodním materiálům nejsou vlastní. Tím ale přednosti dlažeb Natural nekončí. Jsou ještě napuštěné speciální impregnací zamezující znečištění a průniku vody, což znamená jediné. Vaše dlažba bude pořád v perfektním stavu.

Dlažba

Foto: Presbeton

Břidlice, vápenec i lístkový plech

Reliéf dřeva perfektně imituje dlažba Bark (k dispozici je řada reliéfních povrchů jako kůra, trámy, prkna, pařezy či letokruhy). Břidlicové šlapáky plně nahradí dlažba Dakar, břidlicový kámen dlažba Ferra, jemně zrnitý kámen dlažba Patern, kamenné dláždění připomíná dlažba Kobe, přírodní vápenec dlažební kostky Ruvido, přírodní břidlici dlažba Slate a přírodní travertin dlažba Verto.

Lístkový plech, dubová prkna i kamenný reliéf

Velmi zajímavá ale může být i industriální terasová dlažba Steel imitující vzhled lístkového plechu stejně jako dlažba Woody, kterou na pohled nerozeznáte od terasových prken. Kresbu dubových prken imituje dlažba OAK, starou kamennou dlažbu s ohlazeným kamenným reliéfem připomíná dlažba Riga, trhaný beton připomíná dlažba Roto. U moderních domů se skvěle vyjímají i velkoformátové dlažební kostky G-Row, do městského prostředí je vhodná dlažba H-E-X . V portfoliu značky ale najdete i velmi speciální dlažby jako například ty pro nevidomé, tedy opatřené speciálním tvarovaným povrchem.

Plošná terasová

Na dláždění okolí rodinných domů, chodníků, pěších zón, teras a kolem bazénů je vhodná dlažba plošná. Například terasová dlažba Alma disponuje speciální reliéfním povrchem. Vodu, olej i další zdroje znečištění perfektně odpuzuje dlažba Alma, jejíž povrch je ošetřen speciálním nástřikem, jehož účinnost se ještě zvyšuje působením slunečního záření a vysoké teploty.

DlažbaFoto: Presbeton

Praktická zámková

Pro potřeby vydláždění venkovních komunikací, parkovišť, vjezdů, pěších a cyklistických cest a dalších exteriérů je pak ideální zámková dlažba. I její možnosti jsou velmi bohaté. Například dlažba Alterno na vydlážděné ploše kombinuje několik rozměrově různých kamenů. Historickou kamennou dlažbu připomímá dlažba Brenda. Z designového hlediska naprosto famózně v okolí domů vypadá luxusní dlažba Calipso.

Kompletní nabídka

Portfolio značky Presbeton je ale mnohem bohatší. Kompletní nabídku najdete na stránkách značky presbeton.cz. Všechny dlažby jsou kvalitně fotograficky zdokumentované, takže si hned uděláte obrázek, jak vypadají v reálu a zda tedy konkrétní venkovní dlažba sedne právě exteriéru vašeho domu.

Náhledové foto: Presbeton

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.